1986: „Sledgehammer” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1986: „Sledgehammer” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

26 lipca 1986 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Sledgehammer” Petera Gabriela. Na szczycie zestawienia spędził tydzień.

Piosenkę „Sledgehammer” napisał Peter Gabriel. Trafiła ona na jego piąty studyjny album pt. „So”, który ukazał się maju 1986 roku. W utworze słychać wpływ muzyki soulowej, której wokalista słuchał, kiedy był nastolatkiem. Lubił zwłaszcza Otisa Reddinga i nawet był na jednym z jego londyńskich koncertów w 1967 roku. 

Tekst utworu odnosi się do seksu. W kompozycji znajduje się wiele słów i porównań, które jednoznacznie się kojarzą. 

"

Czasami seks może pomóc przełamać bariery. Zwłaszcza wtedy, kiedy inne formy komunikacji nie działają zbyt dobrze - stwierdził Gabriel w odniesieniu do singla.

"

Utwór stał się sławny również ze względu na innowacyjny teledysk wyreżyserowany przez Stephena R. Johnsona. Peter Gabriel otrzymał za ten klip aż dziewięć nagród MTV Video Music Awards w 1987 roku oraz trzy nominacje do nagrody Grammy w kategoriach: „Najlepsze Wykonanie Rockowego Wokalisty”, „Piosenka Roku” i „Nagranie Roku”. W rankingu telewizji MTV na „100 Najlepszych Teledysków Wszech Czasów” wideo zostało sklasyfikowane na 4. pozycji. 

„Sledgehammer” to jedyna piosenka w dorobku artysty, która znalazła się na szczycie listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii singiel dotarł do 4. miejsca. 

Równie dużą popularność zdobył album „So”. Jest to najlepiej sprzedająca się płyta w dorobku Petera Gabriela. W 1987 roku artysta otrzymał za nią nominację do nagrody Grammy w kategorii „Album Roku”. Krążek zajmuje 187. miejsce w rankingu na „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. 

Lubicie piosenkę „Sledgehammer”?

Więcej: