1986: Peter Gabriel z albumem „So” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1986: Peter Gabriel z albumem „So” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

31 maja 1986 roku na szczyt listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii trafił krążek „So” Petera Gabriela. Na 1. miejscu zestawienia spędził dwa tygodnie.

„So” to piąty album studyjny w dorobku Petera Gabriela. Krążek ukazał się 19 maja 1986 roku. Wcześniejsze cztery płyty tego artysty były wydawane pod tytułem „Peter Gabriel”, a ich potoczne nazwy brały się od okładek zaprojektowanych przez angielski duet Hipgnosis. Od 1978 roku muzyk komponował wszystkie swoje piosenki w posiadłości Ashcombe House w Anglii. Wybudował w niej własne studio nagraniowe. Stworzył tam czwarty studyjny album oraz ścieżkę dźwiękową do filmu „Birdy” z 1984 roku. 

Kiedy Gabriel przygotowywał się do pracy nad nową płytą, rozważał zatrudnienie jako producenta Nile’a Rodgersa z Chic albo Billa Laswella. Ostatecznie zdecydował się jednak na Daniela Lanoisa, z którym współpracował przy okazji „Birdy”. Próby rozpoczęły się w maju 1985 roku. Na album trafiło 9 piosenek, a pierwszym singlem promującym wydawnictwo został „Sledgehammer”. Utwór znalazł się na 1. miejscu list przebojów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w Wielkiej Brytanii na 4. pozycji. Teledysk wyreżyserował Stephen R. Johnson. Klip był bardzo popularny i zdobył wiele nagród. Peter Gabriel otrzymał za niego rekordową liczbę 9 statuetek MTV Video Music Awards oraz 3 nominacje do nagrody Grammy. Zobaczcie to wideo.

Jako drugi singiel ukazał się utwór „Don't Give Up”, który Gabriel nagrał w duecie z Kate Bush. Tekst piosenki opowiada o bezrobotnym mężczyźnie, który z powodu braku pracy ma problemy z domownikami. Wersy śpiewane przez wokalistę opisują uczucia bohatera, a refreny Bush mają dodawać mu wsparcia i nadziei. Posłuchajcie tej kompozycji.

Z tego albumu pochodzi również singiel „In Your Eyes”. Znalazł się on na ścieżce dźwiękowej do filmu dla nastolatków „Say Anything…”. W listopadzie 1986 roku trafił na 26. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

„So” to najlepiej sprzedająca się płyta w dorobku Petera Gabriela. W 1987 roku artysta otrzymał za nią nominację do nagrody Grammy w kategorii „Album Roku”. Krążek zajmuje 187. miejsce w rankingu na „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. 

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie So

  1. „Red Rain”
  2. „Sledgehammer”
  3. „Don't Give Up”
  4. „That Voice Again”
  5. „In Your Eyes”
  6. „Mercy Street”
  7. „Big Time”
  8. „We Do What We're Told (Milgram's 37)”
  9. „This Is the Picture (Excellent Birds)”

Które przeboje z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: