1986: „Papa Don't Preach” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1986: „Papa Don't Preach” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

12 lipca 1986 roku na szczyt brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „Papa Don't Preach” Madonny. Na 1. miejscu zestawienia spędził trzy tygodnie.

Piosenkę „Papa Don't Preach” napisali Brian Elliot i Madonna. Trafiła ona na trzeci studyjny album wokalistki pt. „True Blue”, który ukazał się 30 czerwca 1986 roku. Tekst utworu opowiada o nastolatce, która jest w ciąży. Artystka wciela się w rolę dziewczyny, która potrzebuje rady od swojego ojca w trudnym dla siebie momencie życia. 

"

To idealnie pasowało do tego, co w tamtym momencie uważałam o męskich autorytetach. Nie ważne, czy to papież, Kościół Katolicki, czy mój ojciec i jego konserwatywne, patriarchalne poglądy - wyznała Madonna w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”. "

Piosenkarka uważała, że jest to „utwór z przesłaniem, który i tak każdy zinterpretuje w zły sposób”. W jednym z wersów śpiewa: „Zmieniłam zdanie, zostawiam dziecko”. Z tego powodu chwaliły ją kobiety, które opowiadały się przeciwko aborcji. Z kolei te, które chciały nieograniczonego dostępu do aborcji krytykowały ją. Madonna nie zajęła stanowiska w tej sprawie.

Na potrzeby teledysku do „Papa Don't Preach” artystka całkowicie zmieniła swój wizerunek. Zrezygnowała z prowokacyjnego makijażu i dużej ilości biżuterii na rzecz bardziej stonowanego wyglądu kojarzącego się z Shirley MacLaine i Audrey Hepburn. W klipie Madonna zagrała chłopczycę ubraną w skórzaną kurtkę, dżinsy i t-shirt z napisem „Włosi robią to lepiej”. Sceny te przeplatane są wideo, na którym wokalistka tańczy w rytm piosenki. Zdjęcia kręcone były w Nowym Jorku.

"

Chcieliśmy zrobić teledysk w jakimś bardziej robotniczym środowisku. W tamtym czasie miała już na koncie klipy do „Material Girl” i „Like a Virgin”, które były bardzo szykowne i przestylizowane. Tym razem Madonna chciała zrobić coś bardziej przyziemnego i dramatycznego - przyznał reżyser. "

Zobaczcie to wideo.

Piosenka „Papa Don't Preach” trafiła na 1. miejsce list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Belgii, Kanadzie, Irlandii, Holandii i Norwegii. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: