1986: Falco z piosenką „Rock Me Amadeus” na 1. miejscu w USA

1986: Falco z piosenką „Rock Me Amadeus” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Axl Jansen

29 marca 1986 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Rock Me Amadeus”. Na 1. miejscu spędził trzy tygodnie. 

Piosenka „Rock Me Amadeus” powstała w 1985 roku. Skomponował ją austriacki muzyk Falco oraz Rob i Ferdi Bolland. Utwór trafił na jego trzeci studyjny album „Falco 3”, który ukazał się we wrześniu 1985 roku. 

Tekst singla został napisany w języku niemieckim. Nigdy nie powstała wersja zaśpiewana w całości po angielsku. „Rock Me Amadeus” opowiada o słynnym austriackim kompozytorze Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie. Artysta zaczął komponować swoje pierwsze utwory, kiedy miał 5 lat. W całej swojej karierze odniósł wiele sukcesów i podobno prowadził bardzo ekscentryczny tryb życia. Falco w swojej piosence stwierdza, że Mozart był rock and rollowym buntownikiem na miarę swoich czasów. Wokalista śpiewa m.in.: 

"

Był supergwiazdą

Był popularny

Był egzaltowany

Bo miał talent

Był wirtuozem

Był rockowym idolem "

W teledysku do „Rock Me Amadeus” połączono styl, który królował w czasach życia kompozytora wraz z elementami typowymi dla lat 80. W niektórych scenach Falco występuje przebrany za Mozarta. Ma na sobie tęczową perukę, a wokół niego pojawiają się ubrani w czarne skórzane kurtki mężczyźni. Zobaczcie ten klip.

Falco był pierwszym niemieckojęzycznym artystą, którego piosenka znalazła się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces osiągnął w maju 1986 roku w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Nowej Zelandii czy Szwecji i Hiszpanii.

Pastisz tej piosenki mogliśmy usłyszeć w jednym z odcinków animowanej serii komediowej „Simpsonowie”. Bohater - Troy McClure - zaśpiewał ten utwór w musicalu „Planet of the Apes”. Kompozycja została zatytułowana „Dr. Zaius”. Posłuchajcie tego wykonania.

Która wersja tej piosenki podoba Wam się bardziej?

Więcej: