1986: Album „Whitney Houston” na 1. miejscu w USA

1986: Album „Whitney Houston” na 1. miejscu w USA ons.pl

8 marca 1986 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych trafił album „Whitney Houston”. Na szczycie zestawienia spędził 14 tygodni.

„Whitney Houston” to debiutancki album słynnej amerykańskiej wokalistki. Do nagrania płyty namówił ją Clive Davis, który zachwycił się jej występem w jednym z nowojorskich klubów. Podpisał z nią kontrakt już w 1983 roku, jednak długo nie mógł znaleźć osób, które chciałyby skomponować dla niej piosenki. W tamtym czasie popularna była muzyka disco oraz rock, a głos Houston zupełnie nie pasował do tych gatunków. Ostatecznie zgłosiło się kilku producentów, którzy zdecydowali się na współpracę z młodą piosenkarką. Wśród nich był m.in. Jermaine Jackson - brat Michaela.

Na płycie znalazło się 10 utworów, a trzy z nich stały się wielkimi przebojami. Jednym z nich był „Saving All My Love for You”. Piosenkę napisali Michael Masser i Gerry Goffin, a w oryginale wykonali ją Marilyn McCoo i Billy Davis Jr. w 1978 roku. Dopiero 7 lat później swoją wersję nagrała Whitney Houston. Kompozycja podbiła listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii. A artystka otrzymała za nią nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze Wykonanie Pop Wokalistki”. Teledysk do tego singla wyreżyserował Stuart Orme. Zdjęcia kręcone były w Londynie. Zobaczcie ten klip.

Kolejnym przebojem z tego albumu był utwór „How Will I Know”. W jego nagraniu miała wziąć udział matka wokalistki - Cissy Houston. Piosenkarka bardzo chciała, żeby to się stało. Jednak kiedy producent usłyszał ostateczną wersję singla stwierdził, że sama Whitney brzmi o wiele lepiej. Teledysk do tej piosenki wyreżyserował Brian Grant. Wystąpiła w nim sama Aretha Franklin.

Popularność zdobyła również piosenka „The Greatest Love of All”. Utwór skomponował Michael Masser, a słowa napisała Linda Creed. W oryginale wykonał go George Benson w 1977 roku. Wersja Whitney Houston podbiła listę przebojów w Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie.

Krążek ukazał się w lutym 1985 roku. Początkowo płyta nie zdobyła uznania publiczności, ale z każdym kolejnym miesiącem stawała się coraz popularniejsza. Ostatecznie trafiła na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Stanach Zjednoczonych. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Albumów Wszech Czasów” płyta „Whitney Houston” znalazła się na 254. miejscu.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Whitney Houston

  1. „You Give Good Love”
  2. „Thinking About You”
  3. „Someone for Me”
  4. „Saving All My Love for You”
  5. „Nobody Loves Me Like You Do”
  6. „How Will I Know”
  7. „All at Once”
  8. „Take Good Care of My Heart”
  9. „Greatest Love of All”
  10. „Hold Me”

Które przeboje z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: