1986: Album „Invisible Touch” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1986: Album „Invisible Touch” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Robert Caplin/Polaris Images/East News

21 czerwca 1986 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Wielkiej Brytanii trafiła płyta „Invisible Touch” zespołu Genesis. Na szczycie zestawienia utrzymała się trzy tygodnie.

„Invisible Touch” to 13. studyjny album w dorobku grupy Genesis. Krążek ukazał się 9 czerwca 1986 roku. Płyta została nagrana po przerwie, którą zespół postanowił sobie zrobić po trasie koncertowej promującej wydawnictwo „Genesis” w 1984 roku. Każdy z członków kapeli zajął się karierą solową. Mike Rutherford założył grupę Mike + The Mechanics, Tony Banks pracował nad solowym albumem „Soundtracks”, a Phil Collins wydał trzeci solowy krążek pt. „No Jacket Required, który zdobył międzynarodową popularność.

Piosenki z „Invisible Touch” zostały napisane i nagrane w prywatnym studiu należącym do zespołu. Wiele utworów powstało z improwizacji, ale grupa przed rozpoczęciem miała dużo pomysłów na to, jak powinny brzmieć. Ostatecznie na krążek trafiło 8 kompozycji, a pierwszym singlem promującym został tytułowy „Invisible Touch”. Tekst napisał Phil Collins. Jest to największy hit w karierze Genesis. Dotarł do 1. miejsca list przebojów w Stanach Zjednoczonych, a także 4. w Kanadzie i 15. w Wielkiej Brytanii. 

„Throwing It All Away” to drugi singiel z „Invisible Touch”. Skomponowali go Tony Banks, Phil Collins i Mike Rutherford. Piosenka znalazła się na 4. miejscu amerykańskiej listy przebojów i 22. w Wielkiej Brytanii. W teledysku do tego utworu widzimy próby Genesis przed koncertem, a także podróż kapeli w czasie trasy koncertowej po USA w 1985 roku.

„Land of Confusion” to kolejna znana kompozycja z tego albumu. Singiel dotarł do 4. pozycji listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i 14. w Wielkiej Brytanii. W klipie widzimy bohaterów popularnego show „Spitting Image”. Zobaczcie to wideo.

„Invisible Touch” to najlepiej sprzedająca się płyta w dorobku Genesis. W samych Stanach Zjednoczonych kupiono ponad 6 milionów egzemplarzy tego wydawnictwa. Zespół promował je na specjalnej trasie koncertowej w latach 1986-1987.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Invisible Touch

  1. „Invisible Touch"
  2. „Tonight, Tonight, Tonight”
  3. „Land of Confusion”
  4. „In Too Deep”
  5. „Anything She Does”
  6. „Domino”
  7. „Throwing It All Away”
  8. „The Brazilian”

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: