1986: Album „A Kind Of Magic” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

 1986: Album „A Kind Of Magic” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Ilpo Musto / Rex Features/EAST NEWS

14 czerwca 1986 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii trafił krążek „A Kind Of Magic” zespołu Queen. Na szczycie zestawienia spędził tydzień.

„A Kind of Magic” to 12. studyjny album grupy Queen. Krążek ukazał się 2 czerwca 1986 roku. Była to jednocześnie ostatnia płyta promowana w czasie trasy koncertowej przed śmiercią Freddie’go Mercury’ego. Jest to także nieoficjalna ścieżka dźwiękowa do filmu „Nieśmiertelny” (ang. „Highlander”). W produkcji w rolach głównych wystąpili Christopher Lambert i Sean Connery. Opowiada ona historię górala ze Szkocji, który został obdarzony nieśmiertelnością.

Grupa pracowała nad wydawnictwem od września 1985 roku do kwietnia 1986 roku. Ostatecznie na krążek trafiło 9 utworów. Pierwszym singlem promującym został „One Vision”. Mówiło się, że inspiracją do powstania tej piosenki był koncert Live Aid z 1985 roku lub życie i osiągnięcia Martina Luthera Kinga. Zobaczcie teledysk do tej kompozycji.

Popularnością cieszył się także utwór tytułowy „A Kind of Magic”. Napisał go Roger Taylor. Singiel trafił na 3. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Teledysk wyreżyserował Russell Mulcahy. Mercury gra w nim czarodzieja, który wchodzi do opuszczonego teatru, gdzie śpią pozostali członkowie zespołu. 

Wielu fanów ceni piosenkę „Friends Will Be Friends”. Napisali ją Freddie Mercury i John Deacon. W klipie do tej kompozycji Queen śpiewa ten utwór dla członków swojego fan klubu. Mercury przybija piątkę ze wszystkimi fanami, a na koniec wszyscy razem a capella wykonują singiel. Zobaczcie to wideo.

Kolejnym singlem z tej płyty był „Who Wants to Live Forever”. Napisał go gitarzysta Brian May. Utwór trafił na 24. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Teledysk wyreżyserował David Mallet. W klipie pojawiła się Brytyjska Orkiestra Narodowa, a Mercury ma na sobie elegancki smoking. Przez cały czas w tle pali się wiele świec. 

W pierwszym tygodniu po premierze album „A Kind of Magic” w samej Wielkiej Brytanii sprzedał się w 100 tys. egzemplarzy, a w sumie na całym świecie kupiono około 6 milionów egzemplarzy tej płyty. 

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie A Kind of Magic

  1. „One Vision”
  2. „A Kind of Magic”
  3. „One Year of Love”
  4. „Pain Is So Close to Pleasure”
  5. „Friends Will Be Friends”
  6. „Who Wants to Live Forever”
  7. „Gimme the Prize (Kurgan's Theme)”
  8. „Don't Lose Your Hea”
  9. „Princes of the Universe”

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: