1985: „We Built This City” podbija Stany Zjednoczone

1985: „We Built This City” podbija Stany Zjednoczone Screen z youtube.com/JeffersonAirplneVEVO

16 listopada 1985 roku piosenka „We Built This City” zespołu „Starship” trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez 2 tygodnie.

Utwór „We Built This City” skomponowali Martin Page, Dennis Lambert i Peter Wolf. Tekst napisał współpracownik Eltona Johna - Bernie Taupin. W oryginale wykonała go amerykańska grupa rockowa Starship. Ukazał się jako singiel 1 sierpnia 1985 roku. 

Taupin i Page stwierdzili, że piosenka została zmieniona i różni się ona od pierwotnej kompozycji. Lambert i Wolf nadali jej nowy kształt, co sprawiło, że stała się hitem i autorom bardzo się to spodobało.

"

- Prawdopodobnie to pomoże wysłać moje dzieci do szkoły - stwierdził Taupin.

- To było bardzo mądre, bo wiem, że oni chcieli mieć przebój. Dla nas ta sprawa jest trochę bardziej ezoteryczna - dodał Page. "

Piosenkę otwiera refren śpiewany przez wokalistów Grace’a Slicka i Mickeya Thomasa. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej było stworzyć hit. W utworze pojawia się też głos DJ-a Lesa Garlanda, który w tamtym czasie pracował w telewizji MTV. Mężczyzna spopularyzował w stacji teledysk do „We Built This City”.

Kompozycja była celebracją muzyki rockowej w San Francisco. Tekst odwołuje się do mostu Golden Gate, wspomina „the city that rocks” (miasto, które rządzi) czyli Cleveland oraz „the city that never sleep” (miasto, które nigdy nie śpi) - Nowy Jork. 

"

To była bardzo mroczna piosenka o tym, jak zabito życie klubowe w Los Angeles i nie było dobrego miejsca, w którym odbywałyby się koncerty. To była bardzo specyficzna sprawa. Gdybyście usłyszeli oryginalne demo, nawet byście go nie poznali - stwierdził Taupin. "

Według Martina Page’a:

"

„We Built This City” opowiada o tym, że muzyka grana na żywo została wyrzucona z Los Angeles. A my chcieliśmy ją przywrócić.  "

W 1986 roku kompozycja otrzymała nominację do nagrody Grammy w kategorii „Najlepsze wykonanie rock duetu lub grupy”. Trafiła ona na 1. miejsce amerykańskiej i 12. brytyjskiej listy przebojów. Jednak nie wszyscy uważali, że jest ona hitem. Magazyn „Blender” uznał ten utwór za najgorszą piosenkę wszech czasów. W 2011 roku w ankiecie internetowej przeprowadzonej przez magazyn „Rolling Stone” piosenka „We Built This City” została uznana za najgorszy utwór lat 80. 

Zgadzacie się z jej wynikiem? 

Więcej: