1985: „We Are The World” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1985: „We Are The World” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych Materiały promocyjne

13 kwietnia 1985 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „We Are The World” nagrany przez supergrupę USA for Africa. Na 1. miejscu zestawienia singiel spędził 4 tygodnie.

Utwór „We Are The World” skomponowali Michael Jackson i Lionel Richie. Jego produkcją zajęli się Quincy Jones i Michael Omartian. Na pomysł nagrania piosenki wpadł Harry Belafonte, który chciał zebrać pieniądze na rzecz głodujących w Afryce. Akcja miała przypominać projekt Band Aid i świąteczny przebój „Do They Know It's Christmas?”. Singiel został nagrany 28 stycznia 1985 roku w studiu A&M Studios w Los Angeles. Poznajcie kilka ciekawostek związanych z powstaniem „We Are The World”.

1. Prace do ostatniej chwili

Jackson i Richie skończyli pisanie tekstu i komponowanie melodii dopiero na dzień przed wyznaczoną datą nagrywania piosenki. 

"

Uwielbiam pracować bardzo szybko. Szedłem na przód nawet bez wiedzy Lionela. Nie mogłem czekać. Wszedłem i wyszedłem tego samego dnia, kiedy utwór został ukończony: perkusja, fortepian, skrzypce i słowa refrenu - przyznał Michael Jackson.

"

2. Nagranie w noc rozdania nagród American Music Awards

Wielu artystów, którzy zdecydowali się na zaśpiewanie piosenki, kilka godzin wcześniej rywalizowało o nagrodę American Music Awards. Prosto z gali to studia przyszli m.in. Tina Turner, Cyndi Lauper czy Lionel Richie, który poprowadził ceremonię. Michael Jackson nie pojawił się na wydarzeniu - wolał pracować nad utworem, ale mimo to zdobył dwie statuetki AMA.

3. Inna piosenka

„We Are The World” to nie jedyny utwór zaśpiewany przez USA for Africa tamtego wieczoru. Harry Belafonte wymyślił ideę nagrania tego singla. Jego marzeniem było zgromadzenie jak największej liczby jego ulubionych artystów, którzy stworzą piosenkę na rzecz głodujących w Afryce. Aby wyrazić swoją wdzięczność, wszystkie zgromadzone gwiazdy zaśpiewały na jego cześć kompozycję „Day-O (The Banana Boat Song”. 

4. Wpadka Cyndi Lauper

W czasie nagrywania „We Are The World” mały „wypadek” zaliczyła Cyndi Lauper, a właściwie jej biżuteria. Wokalistka musiała ściągnąć wszystkie założone kolczyki i naszyjniki, a miała ich kilka…

5. Autografy

Lionel Richie tak wspominał ten wieczór:

"

Nagle wszystkich ogarnęła masowa histeria. Wszyscy chcieli się wymienić swoimi autografami. Zdałem sobie sprawę, że przebywam w pokoju, w którym każdy jest fanem każdego! "

Wśród gwiazd, które usłyszymy w tej piosence, są (w kolejności występowania): Lionel Richie, Stevie Wonder, Paul Simon, Kenny Rogers, James Ingram, Billy Joel, Tina Turner, Michael Jackson, Diana Ross, Dionne Warwick, Willie Nelson, Al Jarreau, Bruce Springsteen, Kenny Loggins, Steve Perry, Daryl Hall, Huey Lewis, Cyndi Lauper i Kim Carnes.

Dzięki „We Are The World” artystom udało się zebrać ponad 75 milionów dolarów na pomoc głodującym w Afryce. Kompozycja zdobyła 3 nagrody Grammy, American Music Award oraz People's Choice Award. 

Więcej: