1985: Powstała piosenka „We Are The World”

1985: Powstała piosenka „We Are The World” Materiały promocyjne

28 stycznia 1985 roku supergrupa USA for Africa nagrała singiel charytatywny „We Are The World”. Którzy artyści zaśpiewali tę piosenkę?

Utwór „We Are The World” skomponowali Michael Jackson i Lionel Richie. Produkcją utworu zajęli się Quincy Jones i Michael Omartian. To właśnie Richie wymyślił wers „We are the world, we are the children”, a Jackson napisał pozostałą część. Na pomysł nagrania piosenki wpadł Harry Belafonte, który chciał zebrać pieniądze na rzecz głodujących w Afryce. Akcja miała przypominać projekt Band Aid i świąteczny przebój „Do They Know It's Christmas?”. 

„We Are The World” nagrano 28 stycznia 1985 roku w studiu A&M Studios w Los Angeles. Była to noc rozdania nagród American Music Awards, co ułatwiło zebranie w jednym miejscu tak wielu znakomitych artystów. Wśród gwiazd, które usłyszymy w tej piosence, są (w kolejności występowania): Lionel Richie, Stevie Wonder, Paul Simon, Kenny Rogers, James Ingram, Billy Joel, Tina Turner, Michael Jackson, Diana Ross, Dionne Warwick, Willie Nelson, Al Jarreau, Bruce Springsteen, Kenny Loggins, Steve Perry, Daryl Hall, Huey Lewis, Cyndi Lauper i Kim Carnes. Do udziału w projekcie został również zaproszony Prince, który jednak odmówił, ponieważ stwierdził, że nie występuje z innymi artystami. W teledysku do tej piosenki widzimy wszystkich wokalistów w studiu nagraniowym. Zobaczcie ten klip.

Wokaliści, którzy zaśpiewali ten utwór, nie do końca byli z niego zadowoleni.

"

Większości z nas nie podobała się ta piosenka, ale nikt nie chciał się do tego przyznać. Cyndi Lauper powiedziała mi: „To brzmi jak reklama Pepsi”. A ja nie zaprzeczyłem - przyznał Billy Joel. "

Wszyscy jednak wierzyli, że warto nagrać tę piosenkę.

"

Jeżeli kiedykolwiek ktoś poprosi cię, żebyś poświęcił jedną noc, aby pomóc ludziom umierającym z głodu, nie możesz odmówić - powiedział Bruce Springsteen. "

Singiel został wydany 7 marca 1985 roku i odniósł olbrzymi sukces. Podbił listy przebojów w wielu krajach na całym świecie i był najszybciej sprzedającym się utworem w historii (ponad 8 milionów w samych Stanach Zjednoczonych). Dzięki temu artystom udało się zebrać ponad 75 milionów dolarów na pomoc głodującym w Afryce. Kompozycja zdobyła 3 nagrody Grammy, American Music Award oraz People's Choice Award. 

W 2010 roku powstała nowa wersja tej piosenki zatytułowana „We Are the World 25 for Haiti”. Tym razem artyści chcieli zebrać pieniądze na pomoc osobom, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti. Piosenkę zaśpiewali jako supergrupa Artists for Haiti. W nagraniu usłyszymy m.in.: Justina Biebera, Toni Braxton, Barbrę Streisand, Celine Dion, Enrique Iglesiasa czy Tony’ego Bennetta. Singiel ukazał się 12 lutego 2010 roku. Posłuchajcie tego utworu.

Którą wersję tego nagrania wolicie?

Więcej: