1985: Phil Collins z piosenką „Sussudio” na 1. miejscu w USA

1985: Phil Collins z piosenką „Sussudio” na 1. miejscu w USA ons.pl

6 lipca 1985 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Sussudio” Phila Collinsa. Na 1. miejscu zestawienia spędził tydzień.

Piosenkę „Sussudio” napisał Phil Collins. Był to drugi singiel promujący jego trzeci solowy album zatytułowany „No Jacket Required”. Krążek ukazał się w lutym 1985 roku. W 1997 roku w programie „Storytellers” w telewizji VH1 muzyk opowiedział o tym, jak wymyślił ten właśnie utwór.

"

To jest przykład jednej z tych kompozycji, której tekst jest całkowitą improwizacją. Wiesz, czasami uda ci się wymyślić świetne słowa, ale czasami masz wielki problem, bo piszesz coś, co po prostu nie ma większego znaczenia. Zacząłem grać na perkusji, wymyśliłem kilka akordów i śpiewałem do mikrofonu. Zupełnym przypadkiem wpadłem na słowa „sus-sussudio”. To po prostu wyszło samo. Wiedziałem, że powinienem znaleźć jakiś inny wyraz, który ma sens, ale zupełnie mi się to nie udawało. Wtedy uznałem, że „sussudio” jest w porządku - przyznał. "

Następnie artysta pracował nad tym, żeby nadać temu słowu i całej historii opowiedzianej w piosence jakieś znaczenie.

"

Tekst opowiada historię o chłopcu, który zakochuje się w swojej szkolnej koleżance. Dokładnie to samo przeżywa właśnie moja córka, która ma 8 lat. Podoba jej się jakiś kolega, ale nie chce mu o tym powiedzieć. To tak jak w moim utworze: chłopak kocha dziewczynę, ale o tym nie rozmawiają. Właśnie o tym jest ta piosenka. „Sussudio” stało się imieniem bohatera, a moja starsza córka nazwała tak swojego konia. Jestem pewien, że gdzieś na świecie są dzieci o imieniu Sussudio i przepraszam je za to - dodał. "

Teledysk do tego singla został nakręcony w pubie w Londynie. W klipie Phil Collins występuje przed niezainteresowaną publicznością. Ostatecznie jednak widowni podoba się koncert. Zobaczcie to wideo.

Piosenka „Sussudio” trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii była 12., w Holandii - 3., w Hiszpanii i Australii - 8., a w Kanadzie - 10.

Lubicie ten utwór?

Więcej: