1985: Odbyły się koncerty Live Aid

1985: Odbyły się koncerty Live Aid Wikimedia Commons/Squelle

13 lipca 1985 roku w Londynie i Filadelfii miały miejsce dwa koncerty charytatywne Live Aid. Wystąpili na nich m.in.: Paul McCartney, Tina Turner, Elton John, David Bowie, The Who, Queen i Eric Clapton.

Na pomysł zorganizowania koncertów wpadli Bob Geldof i Midge Ure - twórcy świątecznego hitu „Do They Know It's Christmas?”. Chcieli oni zebrać pieniądze na rzecz głodujących w Afryce. Występy odbyły się jednocześnie na stadionie Wembley w Londynie i na stadionie JFK w Filadelfii. Na żywo w Londynie uczestniczyły w nich 72 tysiące osób, a w Filadelfii - ok. 100 tysięcy. Impreza była transmitowana do ponad 150 krajów na całym świecie i obejrzało ją w telewizji ok. 1,9 miliarda osób. 

Londyn

Koncert na stadionie Wembley otworzył zespół The Coldstream Guards, który zaśpiewał „Royal Salute” i „God Save the Queen”. Następnie wystąpiła grupa Status Quo z utworem „Rockin' All Over the World”. Potem przyszedł czas na Quenn. Freddie Mercury porwał publiczność przebojami „Bohemian Rhapsody” i „We Are the Champions”, a później Bob Geldof wykonał „I Don't Like Mondays”. Kolejnymi gwiazdami byli m.in.: David Bowie, U2, Paul McCartney, Elton John czy The Who.

Filadelfia

Nie mniej gwiazd czekało na publiczność w Stanach Zjednoczonych. Na scenie nie zabrakło Madonny czy Boba Dylana. Pojawił się także zespół The Rolling Stones i Tina Turner. Grupa Duran Duran wykonała przebój „A View to a Kill”, a następnie zaśpiewali też m.in.: Bryan Adams, Phil Collins, Simple Minds, Beach Boys, Eric Clapton, Led Zeppelin czy Black Sabbath z Ozzy Osbourne’em.

Nieobecni

Na Live Aid nie zagrał m.in. Bruce Springsteen. Muzyk przyznał później, że nie zdawał sobie sprawy, że to będzie aż tak wielkie wydarzenie. Również Michael Jackson odmówił występu. Na koncercie nie pojawił się Prince, ale przesłał taśmę z nagraniem piosenki „4 the Tears in Your Eyes”, która została odtworzona w czasie wydarzenia. Z powodu innych zobowiązań nie wystąpili także m.in.: Cliff Richard, Deep Purple, Donna Summer czy Depeche Mode.

Fundusze

W czasie obu koncertów widzowie byli zachęcani do przekazywania pieniędzy na rzecz głodujących w Afryce. Szacuje się, że dzięki Live Aid zebrano ok. 150 milionów funtów. 

Więcej: