1985: Mick Jagger wydaje solowy album „She's The Boss”

1985: Mick Jagger wydaje solowy album „She's The Boss” ons.pl

19 lutego 1985 roku ukazała się debiutancka solowa płyta Micka Jaggera „She's the Boss”. Jakie przeboje znalazły się na tym krążku?

Wokalista zespołu The Rolling Stones zdecydował się na nagranie solowego albumu po tym, jak grupa w 1983 roku wydała płytę zatytułowaną „Undercover”. Komponowanie piosenek zaczął sam, jednak później zdecydował, że dobrze będzie zaprosić do współpracy kolegów z branży. Pomogli mu m.in.: Pete Townshend, Jeff Beck, Carlos Alomar i Herbie Hancock, a w produkcji wsparli go Bill Laswell i Nile Rodgers. Nagrania trwały od maja do listopada 1984 roku.

To, że Jagger zdecydował się na karierę solową, bardzo nie spodobało się jego koledze z zespołu - Keithowi Richardsowi. Uważał, że dla każdego z członków The Rolling Stones występy z grupą powinny być priorytetem. Doprowadziło to do poważnej kłótni między muzykami, a ich spór trwał jeszcze przez kilka lat.

(fot. materiały prasowe)

Krążek „She's the Boss” ukazał się 19 lutego 1985 roku. Znalazło się na nim 9 utworów. Promował go singiel „Just Another Night”. Piosenka dotarła do 32. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii i 12. w Stanach Zjednoczonych. Artysta został nawet oskarżony o naruszenie praw autorskich do utworu „Just Another Night” jamajskiego wokalisty reggae Patricka Alleya. W 1988 roku amerykański sąd orzekł, że Jagger nie złamał prawa.

Płyta „She's the Boss” również odniosła spory sukces. Znalazła się na 6. miejscu listy najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii i 12. w Stanach Zjednoczonych. 

"

W przeciwieństwie do albumu Stonesów, który prezentuje dużo większą dawkę ironii i pomysłów, „She's the Boss” jest o wiele bardziej taneczny. To nie podważa legendy Micka z Rolling Stones, nie jest skandaliczne ani straszne jak „Undercover”, nie pozostawia mnie z niczym więcej niż chichotem i rytmem. To płyta jednego z najbardziej niegrzecznych, błyskotliwych i niepokojących charakterów. Ten krążek rzuca więcej ciepła niż światła na Micka Jaggera - napisał Jon Pareles z magazynu „Rolling Stone”.  "

Autor podkreślił jednak, że jest to dobry album i dobrze się go słucha.

Lista utworów na płycie She's the Boss

  1. „Lonely at the Top”
  2. „1/2 a Loaf”
  3. „Running Out of Luck”
  4. „Turn the Girl Loose”
  5. „Hard Woman”
  6. „Just Another Night”
  7. „Lucky in Love”
  8. „Secrets”
  9. „She's the Boss”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: