1985: „Merry Christmas Everyone” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1985: „Merry Christmas Everyone” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

28 grudnia 1985 roku piosenka „Merry Christmas Everyone” Shakin' Stevensa trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia utwór spędził 2 tygodnie.

Piosenkę „Merry Christmas Everyone” napisał Bob Heatlie, a produkcją zajął się Dave Edmunds. Utwór powstał w 1984 roku, ale jego publikację wstrzymano o rok. Obawiano się konkurencji ze strony singla Band Aid „Do They Know It's Christmas”. Ostatecznie kompozycja ukazała się 25 listopada 1985 roku i została świątecznym przebojem numer 1 tego roku. 

"

Tę piosenkę napisał dla mnie jakiś koleś, który nazywał się Bob Heatlie. Jak tylko ją usłyszeliśmy, pomyśleliśmy: jeśli ją odpowiednio wypromujemy, ma szansę podbić listy przebojów. Jestem bardzo, bardzo dumny z tego, że udało mi się zaśpiewać świąteczny numer 1 i znalazłem się wśród takich artystów jak Lennon czy Slade. Bardzo trudno jest stworzyć świąteczny hit z tradycyjnym tekstem. Stacje radiowe mają listy tego typu utworów i zaczynają je grać dopiero na 2,5 tygodnia przed Świętami - wspominał Stevens w wywiadzie dla „ The Observer Music Monthly”. "

Mimo to „Merry Christmas Everyone” udało się podbić serca publiczności. Był to 4. singiel w karierze artysty, który trafił na 1. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Na szczycie zestawienia utrzymał się 2 tygodnie. Od tego czasu piosenkę można usłyszeć co roku w okresie świątecznym. 

Teledysk do tej kompozycji został nakręcony w Laponii.

"

Byliśmy w połowie drogi na szczyt góry, ale niestety nie padało. Musieliśmy sprowadzić specjalne armatki śnieżne. Pamiętam, że na obiad była zimna sałatka. To naprawdę dziwne! - powiedział artysta. "

W klipie dziewczynka o imieniu Samantha podróżuje samolotem, żeby spotkać Świętego Mikołaja. Następnie w autobusie spotyka Stevensa. W kolejnej scenie wokalista widziany jest z kobietą przebraną za elfa, z którą jedzie saniami na spotkanie ze Świętym. Na końcu wszyscy gromadzą się w domu Mikołaja i tam bawią się i śpiewają. Zobaczcie to video.

W 2015 roku z okazji 30-lecia powstania utworu Shakin' Stevens stworzył nową wersję tej piosenki. Kompozycja nosi tytuł „Echoes of Merry Christmas Everyone”. Dochód ze sprzedaży singla zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Pieniądze zasilą konto organizacji The Salvation Army. 

"

The Salvation Army walczy z plagą współczesnego niewolnictwa i handlem ludźmi, zapewnia schronienie dla osób cierpiących z powodu przemocy domowej, daje jedzenie i schronienie bezdomnym oraz wspiera starszych członków społeczności i pomaga w czasie wielkich katastrof - tłumaczy Stevens. "

Posłuchajcie piosenki „Echoes of Merry Christmas Everyone”.

Którą wersję „Merry Christmas Everyone” wolicie?

Więcej: