1985: Lionel Richie z utworem „Say You, Say Me” na 1. miejscu w USA

1985: Lionel Richie z utworem „Say You, Say Me” na 1. miejscu w USA ons.pl

21 grudnia piosenka „Say You, Say Me” Lionela Richie trafiła na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Na 1. miejscu utrzymała się 4 tygodnie.

Utwór „Say You, Say Me” napisał Lionel Richie na potrzeby filmu „Białe noce” (org. „White Nights”) z 1985 roku, w którym wystąpili m.in.: Michaił Barysznikow i Gregory Hines. Piosenka nie znalazła się jednak na płycie ze ścieżką dźwiękową do tej produkcji, ponieważ nie zgodziła się na to wytwórnia, z którą Richie miał podpisany kontrakt. Kompozycja ostatecznie trafiła na album „Dancing on the Ceiling”, który ukazał się w 1986 roku.

Był to 3. studyjny krążek tego wokalisty. Początkowo miał być zatytułowany właśnie „Say You, Say Me”, ale ostatecznie artysta zmienił koncepcję i wybrał inną nazwę. Na krążku znalazło się 9 piosenek. Wśród nich był też inny wielki przebój Lionela - „Dancing on the Ceiling”. Piosenka powstała w czerwcu 1986 roku. Utwór skomponowali Mike Frenchik, Lionel Richie i Carlos Rios, a jego producentem był James Anthony Carmichael. Do utworu „Dancing on the Ceiling” został nakręcony teledysk, za którego reżyserię odpowiedzialny był Stanley Donen. Premiera video odbyła się 8 września 1986 roku. W klipie Richie wraz z grupą przyjaciół bierze udział w imprezie odbywającej się na… suficie. Zobaczcie ten teledysk.

Piosenka „Say You, Say Me” przez 4 tygodnie znajdowała się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. W Wielkiej Brytanii dotarła do 8. pozycji. Kompozycja osiągnęła ogromny sukces. Richie otrzymał za nią Oscara w kategorii „Najlepsza piosenka oryginalna” oraz Złotego Globa w tej samej kategorii.

W 2012 roku Lionel Richie nagrał nową wersję tego utworu w duecie z duńskim wokalistą Rasmusem Seebachem. Kompozycja trafiła na album „Tuskegee”. Posłuchajcie, jak brzmi ta piosenka.

Od kwietnia 2016 roku Lionel Richie będzie występował w Las Vegas. Artysta zaprezentuje tam show „All the Hits, All Night Long”. Jego koncerty będzie można zobaczyć w hotelu i kasynie Planet Hollywood. 

Lubicie utwór „Say You, Say Me”?

Więcej: