1985: „I Want To Know What Love Is” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1985: „I Want To Know What Love Is” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Abdoozy

19 stycznia 1985 roku piosenka „I Want To Know What Love Is” trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia utwór spędził 3 tygodnie.

„I Want to Know What Love Is” skomponował gitarzysta zespołu Foreigner - Mick Jones. Był to pierwszy singiel promujący 5. studyjny album grupy zatytułowany „Agent Provocateur”. 

"

„I Want to Know What Love Is” swój początek ma na zupełnie innym gruncie. Byłem w wielu związkach, które ostatecznie się nie udały i wciąż szukałem czegoś, co zadziała. Chciałem wziąć życie w swoje ręce. To było takie uniwersalne uczucie. W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że napisałem niemal duchową piosenkę, to było prawie jak utwór gospel. Czasami czuję się, jakbym nie miał z tym nic wspólnego. Po prostu przelewa się myśl na papier i wymyśla melodię, która nada kompozycji znaczenie i doda jej emocji - powiedział Jones w jednym z wywiadów. "

Grupa nagrała tę piosenkę pod skrzydłami wytwórni Atlantic Records. Podobno kiedy jej właściciel - Ahmet Ertegun - po raz pierwszy usłyszał „I Want to Know What Love Is”, rozpłakał się.

"

Wziąłem go na bok i powiedziałem: Ahmet, muszę ci zagrać jedną piosenkę. Zabrałem go do studia, usiedliśmy na krzesłach i puściłem mu ten utwór. W połowie spojrzałem na niego i rzeczywiście miał łzy w oczach. Pomyślałem, że to jest naprawdę wielki moment dla mnie. Zdołałem zrobić wrażenie na człowieku, który słyszał i produkował najlepszą muzykę na świecie. A mnie udało się go wzruszyć. Pod koniec piosenki obaj byliśmy we łzach. Takie wspaniałe chwile mają ogromne znaczenie - wspominał Jones. "

Teledysk do tej kompozycji wyreżyserował Brian Gibson. W klipie widzimy ludzi, którzy wykonują swoje codzienne zadania, a następnie zbierają się razem i tworzą chór. Zobaczcie to wideo.

Utwór znalazł się na 1. miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii, pokonując świąteczną piosenkę Band Aid „Do They Know It's Christmas?”. W lutym 1985 roku podobny sukces osiągnął w Stanach Zjednoczonych. Tam wyprzedził „Like a Virgin” Madonny. Był to pierwszy tego typu sukces zespołu Foreigner. 

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: