1985: David Bowie i Mick Jagger nagrali utwór „Dancing In The Street”

1985: David Bowie i Mick Jagger nagrali utwór „Dancing In The Street” ons.pl

29 czerwca 1985 roku w Londynie muzycy zarejestrowali nową wersję piosenki „Dancing In The Street”. Pieniądze ze sprzedaży singla zostały przeznaczone na cele charytatywne.

Utwór „Dancing in the Street” napisali Marvin Gaye, William „Mickey” Stevenson oraz Ivy Jo Hunter. Jako pierwszy w 1964 roku nagrał go zespół Martha and the Vandellas. Tekst piosenki miał skłonić słuchacza do tego, żeby dobrze się bawił bez względu na to, w jakim mieście mieszka. Stevenson wpadł na pomysł, żeby odnieść się do tańca po tym, jak w Detroit zobaczył ludzi, którzy w czasie upału chłodzili się wodą z hydrantów. Wyglądało to tak, jakby tańczyli w wodzie. 

Kompozycja, która miała być zwykłym melodyjnym kawałkiem skłaniającym do tańca, nabrała zupełnie nowego znaczenia, kiedy w Stanach Zjednoczonych wybuchły zamieszki. Czarnoskórzy demonstranci cytowali słowa piosenki i wkrótce stała się ona hymnem walczących o zmianę prawa. Niektóre radiostacje zdecydowały, że przestaną grać ten utwór. Singiel trafił na 2. miejsce amerykańskiej listy przebojów, a w Wielkiej Brytanii na 4. pozycję. 

W 1966 roku nową wersję „Dancing in the Street” nagrał zespół The Mamas & the Papas. Trafiła ona na drugi studyjny album grupy zatytułowany po prostu „The Mamas & the Papas”. Cover znalazł się na 73. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Kolejną wersją tej piosenki jest ta w wykonaniu grupy Van Halen z 1982 roku. Singiel pochodzi z piątego studyjnego albumu grupy pt. „Diver Down”. Cover nie odniósł większego sukcesu. W USA był dopiero na 38. pozycji listy przebojów, a w Kanadzie - 15.

Trzy lata później „Dancing in the Street” zaśpiewali David Bowie i Mick Jagger. Nagrali ten utwór, aby zebrać pieniądze na rzecz głodujących. Cover trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów, a w Stanach Zjednoczonych dotarł do 7. pozycji. Teledysk do tej piosenki wyreżyserował David Mallet. Zobaczcie to wideo. 

Która wersja „Dancing in the Street” podoba Wam się najbardziej?

Więcej: