1985: Czołówka serialu „Miami Vice” podbija amerykańską listę przebojów

1985: Czołówka serialu „Miami Vice” podbija amerykańską listę przebojów Wikimedia Commons

9 listopada 1985 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła czołówka serialu „Miami Vice”. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez tydzień.

Piosenkę do serialu „Miami Vice” skomponował i wykonał Jan Hammer. Po raz pierwszy widzowie mieli okazję usłyszeć ten utwór we wrześniu 1984 roku. Jako singiel ukazał się on w 1985 roku i od razu trafił na szczyt zestawienia „Hot 100” magazynu „Billboard”. Było to ostatnie instrumentalne nagranie, któremu się to udało aż do 2013 roku. Wtedy na 1. miejscu listy znalazł się „Harlem Shake”. Piosenka dotarła też do 4. pozycji w Wielkiej Brytanii i 5. w Kanadzie.

Nagrody

W 1986 roku Jan Hammer otrzymał za ten utwór 2 nagrody Grammy w kategoriach: „Najlepsza kompozycja instrumentalna” i „Najlepsze instrumentalne wykonanie pop”. Piosenka ta wraz z „You Belong to the City” zapewniła albumowi ze ścieżką dźwiękową z serialu „Policjanci z Miami” 1. miejsce na liście najchętniej kupowanych albumów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawiania płyta utrzymała się aż 11 tygodni. 

Teledysk

W teledysku do tej piosenki wystąpił sam Jan Hammer, który wcielił się w rolę zbiega. Mężczyznę ścigają James "Sonny" Crockett i Ricardo Tubbs. Przez większość klipu artysta gra melodię piosenki przed wielkim ekranem, na którym wyświetlane są sceny z serialu. Na koniec wsiada do helikoptera i ucieka. 

Słynny serial

Serial „Miami Vice” („Policjanci z Miami”) był bardzo popularny w Polsce. Opowiadał o przygodach policjantów Jamesa "Sonny" Crocketta i Ricardo "Rico" Tubbsa. W te role wcielili się Don Johnson i Philip Michael Thomas.

Oglądaliście „Policjantów z Miami”?

Więcej: