1985: „Careless Whisper” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1985: „Careless Whisper” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ons.pl

16 lutego 1985 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „Careless Whisper” zespołu Wham!. Na 1. miejscu zestawienia utrzymała się 3 tygodnie.

Utwór „Careless Whisper” pochodzi z drugiego studyjnego albumu zespołu Wham! zatytułowanego „Make It Big”. W Stanach Zjednoczonych piosenka ukazała się także jako singiel George’a Michaela. Pojawiły się wtedy podejrzenia, że duet się rozpadnie. Artysta stwierdził jednak, że chce być nadal częścią grupy, a jednocześnie liczy na rozwój kariery solowej.

Piosenkę napisali George Michael i Andrew Ridgeley. Michael wymyślił tę kompozycję, kiedy jechał autobusem do pracy. Była to fikcyjna historia, która wbrew wielu opiniom nie nawiązywała do osobistych doświadczeń artysty. 

"

Nie czułem się zbyt bezpiecznie, żeby napisać coś, co odsłoniłoby moje uczucia, więc jest to bardzo stereotypowa kompozycja pod wieloma względami. To mnie rozczarowuje, że można napisać coś bardzo nonszalancko, a potem to znaczy tak wiele dla ludzi - powiedział Michael w jednym z wywiadów. 

"

Wokalista podkreślił, że nie sądził, że ten utwór spodoba się aż tylu osobom.

"

Wciąż jestem zaskoczony, dlaczego ta piosenka zrobiła wrażenie na tylu ludziach. Czy to dlatego, że zdradzają swoich partnerów? Dlatego jest im ona bliska? Kiedy ją pisałem, miałem 17 lat i naprawdę nie miałem pojęcia o wielu rzeczach, a już na pewno nie o związkach - przyznał. "

Singiel rozpoczyna solówka grana na saksofonie przez Steve’a Gregory’ego. Michael twierdzi, że nigdy nie otrzymał tylu komplementów, co za skomponowanie tego właśnie fragmentu piosenki. Jest to jedna z najpopularniejszych melodii granych na tym instrumencie w historii muzyki pop.

Teledysk do „Careless Whisper” został nakręcony w Miami latem 1984 roku. Wyreżyserował go Duncan Gibbins. Klip opowiada o mężczyźnie, który zdradza swoją partnerkę. Zobaczcie to wideo.

Utwór ukazał się latem 1984 roku. Bardzo szybko podbił brytyjską listę przebojów. Na szczycie zestawienia singiel utrzymał się przez 3 tygodnie. Podobny sukces w lutym 1985 roku odniósł w Stanach Zjednoczonych. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: