1985: Album „Make It Big” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1985: Album „Make It Big” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych PETER BROOKER/Rex Features/EAST NEWS

2 marca 1985 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w USA trafiła płyta „Make It Big” zespołu Wham!. Na szczycie zestawienia spędziła trzy tygodnie.

„Make It Big” to drugi studyjny album zespołu Wham!. Krążek ukazał się w październiku 1984 roku. Producentem płyty został sam George Michael, dzięki czemu duet miał o wiele większy wpływ na to, jakie piosenki trafią na wydawnictwo. 

(fot. materiały promocyjne)

Album zawiera 8 utworów. Pierwszym singlem promującym został „Wake Me Up Before You Go-Go”. Skomponował go i wyprodukował George Michael. 2 czerwca 1984 roku piosenka stała się numerem jeden na brytyjskiej liście przebojów. Na 1. miejscu utrzymywała się przez kolejne 2 tygodnie. Utwór znalazł się również na szczycie amerykańskiej listy Hot 100 magazynu „Billboard”. 

Kolejnym przebojem została piosenka „Careless Whisper”. W Stanach Zjednoczonych ukazała się także jako singiel George’a Michaela. Pojawiły się wtedy podejrzenia, że duet się rozpadnie. Artysta stwierdził jednak, że chce być nadal częścią grupy, a jednocześnie liczy na rozwój kariery solowej. Teledysk do „Careless Whisper” został nakręcony w Miami latem 1984 roku. Wyreżyserował go Duncan Gibbins. Singiel bardzo szybko podbił brytyjską i amerykańską listę przebojów.

Trzecim singlem promującym „Make It Big” był „Freedom”. Napisał go George Michael. Tekst piosenki opowiada o mężczyźnie, który wyznaje dziewczynie, że chce w pełni zaangażować się w ich związek u nie będzie już spotykać się z innymi kobietami. Utwór dotarł do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów, a w Stanach Zjednoczonych - do 3. pozycji. 

Sukces odniósł również sam album. Przez jakiś czas był najchętniej kupowanym krążkiem zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic bardzo pozytywnie ocenił to wydawnictwo.

"

Już sam tytuł był obietnicą. Zespół Wham! odniósł sukces na skalę większą niż ktokolwiek mógł to sobie wyobrazić. Podbił świat tym niesamowitym zestawem zawrotnej nowej fali pop-soulu. Sprawił, że George Michael stał się prawdziwą gwiazdą. To było naprawdę coś - napisał. "

Lista utworów na albumie Make It Big

  1. „Wake Me Up Before You Go-Go”
  2. „Everything She Wants”
  3. „Heartbeat”
  4. „Like a Baby”
  5. „Freedom”
  6. „If You Were There”
  7. „Credit Card Baby”
  8. „Careless Whisper”

Które przeboje z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: