1985: Album „Brothers In Arms” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1985: Album „Brothers In Arms” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Helge Øverås

25 maja 1985 roku na szczyt brytyjskiej listy najpopularniejszych krążków trafiła płyta „Brothers In Arms” zespołu Dire Straits. Na 1. miejscu zestawienia utrzymała się przez dwa tygodnie.

„Brothers in Arms” to piąty studyjny album w dorobku grupy Dire Straits. Płyta ukazała się 13 maja 1985 roku. Zespół nagrywał ją od listopada 1984 do marca 1985 roku w studiu AIR Studios na wyspie Montserrat (Ameryka Środkowa). Zanim Mark Knopfler tam wyjechał, napisał wszystkie piosenki i przećwiczył je wraz z zespołem. W sumie na wydawnictwie znalazło się 9 utworów. Ich produkcją zajęli się Knopfler i Neil Dorfsman.

Pierwszym singlem promującym „Brothers in Arms” został „So Far Away”. Nie odniósł on jednak większego sukcesu. Znalazł się na 20. miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii i 19. w Stanach Zjednoczonych.

Dużo większą popularnością cieszyła się kompozycja „Money for Nothing”. Tekst piosenki w tamtym czasie uważany był za kontrowersyjny. Napisany został z punktu widzenia człowieka z klasy robotniczej, który ogląda w telewizji teledyski i komentuje to, co widzi. Fragmenty utworu gościnnie zaśpiewał Sting. W klipie wykorzystano komputerową animację, co było wtedy zupełną nowością. Jest to najbardziej znany singiel w dorobku Dire Straits. Znalazł się na szczycie list przebojów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w 1986 roku zespół otrzymał za niego nagrodę Grammy.

Piosenka tytułowa - „Brothers in Arms” - powstała w 1982 roku. W teledysku do tego utworu widzimy zespół grający tę kompozycję na przemian z materiałami przedstawiającymi I wojnę światową. Singiel trafił na 16. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. 

Mało brakowało, a na płycie nie znalazłby się utwór „Walk of Life”. Neil Dorfsman nie chciał zrealizować tej piosenki, ale zespół postawił na swoim. Decyzja okazała się trafna, bo singiel stał się największym hitem zespołu w Wielkiej Brytanii. Zobaczcie teledysk do tej kompozycji. 

Płyta „Brothers In Arms” sprzedała się w ponad 30 milinach egzemplarzy na całym świecie. Była najchętniej kupowanym krążkiem w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Zespół otrzymał za ten album dwie nagrody Grammy, a także dwie Brit Awards. 

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Brothers In Arms

  1. „So Far Away”
  2. „Money for Nothing”
  3. „Walk of Life”
  4. „Your Latest Trick”
  5. „Why Worry”
  6. „Ride Across the River”
  7. „The Man's Too Strong”
  8. „One World”
  9. „Brothers in Arms”

Którą piosenkę z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: