1984: „Wake Me Up Before You Go Go” hitem w Stanach Zjednoczonych

1984: „Wake Me Up Before You Go Go” hitem w Stanach Zjednoczonych Martyn Goddard/Rex Features/EAST NEWS

17 listopada 1984 roku piosenka „Wake Me Up Before You Go Go” zespołu Wham! trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 3 tygodnie.

„Wake Me Up Before You Go Go” skomponował George Michael. Piosenka znalazła się na 2. studyjnym albumie zespołu Wham! pt. „Make It Big”. Krążek ukazał się w październiku 1984 roku. Na pomysł stworzenia tej kompozycji wpadł Andrew Ridgeley. Kiedy był mały, zawieszał na drzwiach swojego pokoju kartkę z prośbą do mamy „Don’t forget to wake me up before you go go” (Nie zapomnij mnie obudzić zanim wyjdziesz, wyjdziesz). Przez pomyłkę dwukrotnie napisał słowo „go” i wykorzystał to w piosence. 

Nagrania odbyły się w Sarm West Studios w Londynie. Kompozycja była zupełnie różna od tego, czym wcześniej zajmował się zespół. Muzycy pisali polityczne piosenki, śpiewali o bezrobociu czy walce o prawa do opieki nad dziećmi. Wraz z wydaniem „Wake Me Up Before You Go-Go” duet postanowił zmienić swój wizerunek: Michael i Ridgeley zaczęli się uśmiechać, kolorowo ubierać i byli bardziej przyjaźni w czasie wywiadów. 

"

Chciałem stworzyć bardzo energetyczny utwór, który byłby połączeniem tego, co najlepsze w latach 50. i 60. z naszym podejściem i postawą, a jesteśmy przecież młodsi niż niejedno to nagranie (…). Zazwyczaj tworzę piosenki w swojej głowie. Wiem, jak powinny brzmieć poszczególne części i śpiewam je zespołowi. I to było cudowne. Właściwie nagraliśmy to w czasie próby. Użyliśmy elektronicznego bębna, bo perkusista się spóźnił. To był tak dobry utwór, że zatrzymaliśmy go - powiedział George Michael.

"

Teledysk do tego utworu wyreżyserował Andy Morahan. W video widzimy występ zespołu przed młodą publicznością w Brixton Academy w Londynie. Grupa miała na sobie koszulki z napisem „CHOOSE LIFE” (Wybierz życie). Dodatkowo Michael założył błyszczące rękawiczki, do zakupu których zachęca plansza na końcu klipu „GO-GO BUY IT! thank you” (Idź, idź. Kup je. Dziękujemy!).

Piosenka dotarła do 1. miejsca list przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jednak w głosowaniu czytelników magazynu „Rolling Stone” utwór „Wake Me Up Before You Go Go” został sklasyfikowany na 4. pozycji wśród „10 Najgorszych Piosenek z lat 80.”. 

Zgadzacie się z tym wyborem?

Więcej: