1984: Van Halen z piosenką „Jump” na 1. miejscu w USA

1984: Van Halen z piosenką „Jump” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/GHOSTRIDER2112

25 lutego 1984 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Jump”. Na 1. miejscu zestawienia spędził 5 tygodni.

Singiel „Jump” ukazał się w grudniu 1983 roku. Był to pierwszy utwór promujący płytę „1984” zespołu Van Halen. Tekst piosenki napisał David Lee Roth. Twierdzi, że zainspirował go do tego program telewizyjny, w którym przedstawiono historię mężczyzny, który chciał popełnić samobójstwo, skacząc z budynku. Roth uznał, że jeden ze świadków mógłby wtedy krzyczeć: „Go ahead and jump” (pol. „Skacz śmiało!”). Ostatecznie tekst utworu przerobiono jednak tak, żeby nie był o śmierci. Ma on być zaproszeniem do miłości.

Piosenka różni się pod względem muzycznym od wcześniejszej twórczości zespołu. Eddie Van Halen gra w tej kompozycji na syntezatorze, co stało się przedmiotem sporu z Davidem Rothem. Według niego użycie tego instrumentu mogło sprawić, że fani pomyślą, że zmienili stylistykę dla pieniędzy - tylko po to, żeby ich kompozycje były częściej grane w radiu. Użycie syntezatora zamiast gitary było dużą zmianą, ale ostatecznie większości fanów spodobał się ten pomysł.

Eddie Van Halen zbudował w tamtym czasie swoje własne studio nagraniowe i to właśnie tam powstała ta piosenka. Została zarejestrowana nocą, a artyście pomagał w tym Ted Templeman. Zespołowi bardzo spodobał się ten utwór, dlatego muzycy zdecydowali, że trafi on na płytę „1984”, z czym nie zgadzał się Roth.

Teledysk do „Jump” był niskobudżetowy, a jednak osiągnął duży sukces. Zdobył trzy nominacje do nagrody MTV Video Music Awards w 1984 roku i otrzymał jedną - w kategorii „Najlepsze wystąpienie”. Zobaczcie ten klip.

„Jump” to jedyny singiel Van Halen, który trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii dotarł do 7. pozycji. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: