1984: „Relax” przebojem w Wielkiej Brytanii

1984: „Relax” przebojem w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Jane McCormick Smith

28 stycznia 1984 roku piosenka „Relax” zespołu Frankie Goes to Hollywood trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 5 tygodni.

„Relax” to debiutancki singiel grupy Frankie Goes to Hollywood z pierwszej płyty pt. „Welcome to the Pleasuredome”. Krążek ukazał się w październiku 1984 roku, a utwór opublikowany został rok wcześniej. Piosenkę skomponowali wokalista Holly Johnson, basista Mark O'Toole oraz perkusista Peter Gill. Johnson wymyślił słowa „relax, don't do it” („zrelaksuj się, nie rób tego”) zimą 1982 roku. Szedł wtedy na próbę kapeli i był mocno spóźniony. Wokół tekstu kompozycji pojawiło się wiele kontrowersji, ponieważ niektóre zdania odnosiły się do seksu. Podobnie było z okładką singla. Z tego powodu DJ Mike Read z rozgłośni BBC Radio 1 nie chciał wyemitować tego utworu. Przez jakiś czas piosenka była zakazana w tym radiu.

"

To nie ja zablokowałem emisję tej piosenki. Nie miałem takich uprawnień. Tak naprawdę zrobił to producent mojego programu. Pewnego dnia, kiedy wrócił do domu, zobaczył, jak jego dzieci oglądają teledysk do tej piosenki, w którym dwóch mężczyzn udaje, że uprawia seks. To go naprawdę zdenerwowało - przyznał Mike Read. "

Sytuacja sprawiła, że utwór zdobywał coraz większą popularność. Inne radiostacje grały „Relax” jeszcze częściej, chwaląc się, że u nich można usłyszeć piosenkę, która jest zakazana przez BBC. Singiel sprzedał się w ponad 2 milionach egzemplarzy i trafił na 1. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych był 10.

Do piosenki nakręcono aż trzy teledyski. Pierwszy wyreżyserował Bernard Rose. Jego akcja toczyła się w klubie nocnym, w którym w towarzystwie drag queen bawili się członkowie zespołu. Klip został zakazany w telewizjach MTV i BBC. W drugim wideo widzimy grupę wykonującą „Relax” w otoczeniu zielonego lasera. Trzeci teledysk pokazuje z kolei koncertowy występ Frankie Goes to Hollywood.

W 1985 roku grupa Frankie Goes to Hollywood otrzymała za tę piosenkę nagrodę Brit Awards w kategorii „Najlepszy brytyjski singiel”.

Lubicie ten utwór?

Więcej: