1984: „Pipes Of Peace” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1984: „Pipes Of Peace” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

14 stycznia 1984 roku piosenka „Pipes Of Peace” Paula McCartneya trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia utwór spędził 2 tygodnie.

Piosenka „Pipes Of Peace” pochodzi z albumu o tym samym tytule, który ukazał się w październiku 1983 roku. Skomponował ją Paul McCartney, a produkcją zajął się George Martin. W czasie pisania tekstu tego utworu muzyk inspirował się twórczością indyjskiego poety Rabindranath Tagore, który w 1913 roku otrzymał Nagrodę Nobla. W piosence pojawia się cytat „In love our problems disappear”, który pochodzi od słów artysty „In love all of life's contradictions dissolve and disappear”. 

W teledysku do „Pipes Of Peace” McCartney występuje w roli dwóch żołnierzy: niemieckiego i brytyjskiego, którzy walczą po przeciwnych stronach. Mężczyźni spotykają się na ziemi niczyjej, pokazują sobie zdjęcia ukochanych osób i grają w piłkę nożną. Kiedy walka wybucha na nowo, zdają sobie sprawę, że mają nie swoje fotografie. Produkcją video zajął się Hugh Symonds. Zobaczcie ten klip.

W Stanach Zjednoczonych piosenka dotarła do 23. miejsca tamtejszej listy przebojów. Dużo większy sukces osiągnęła w Wielkiej Brytanii. Tam trafiła na szczyt zestawienia i był to pierwszy tego typu sukces McCartneya jako artysty solowego. Wcześniej udało mu się to z zespołem The Beatles (17 utworów), grupą Wings („Mull of Kintyre”) oraz ze Steviem Wonderem („Ebony and Ivory”).

Płyta „Pipes of Peace”, na której ukazała się ta piosenka, zdobyła dużą popularność. Przebojem, obok utworu tytułowego, stał się singiel „Say Say Say”, który McCartney nagrał razem z Michaelem Jacksonem. Posłuchajcie tej kompozycji.

W październiku 2015 roku artysta wydał reedycję tego krążka. Znalazły się na niej remiksy dobrze znanych utworów z tego albumu oraz piosenki w wersji demo, a także materiały video. W tym samym dniu ukazała się też odświeżona wersja krążka „Tug of War” z 1982 roku.

Macie te albumy w swojej kolekcji?

Więcej: