1984: „Owner Of A Lonely Heart” na 1. miejscu w USA

1984: „Owner Of A Lonely Heart” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Rick Dikeman

21 stycznia 1984 roku piosenka „Owner Of A Lonely Heart” znalazła się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór spędził 2 tygodnie.

„Owner Of A Lonely Heart” to pierwszy singiel promujący 11. studyjny album zespołu Yes pt. „90125”. Krążek ukazał się w listopadzie 1983 roku. Piosenkę skomponowali Trevor Rabin, Jon Anderson, Chris Squire i Trevor Horn, który zajął się również produkcją tego utworu.

Właściciele wytwórni od początku spodziewali się, że piosenka stanie się hitem.

"

Wytwórnia zainwestowała dużo pieniędzy w tworzenie tego utworu. Poprosili mnie, żebym zrobił coś wyjątkowego. Stwierdzili: „Tak, to będzie przebój i upewnimy się, żeby na pewno tak się stało”. Promowali go jak szaleni i nakręcili dobry teledysk dla MTV. To wszystko działo się w tym samym czasie - wspominał w jednym z wywiadów Jon Anderson.

"

To właśnie on zaśpiewał tę piosenkę. Stało się to na krótko po jego powrocie do zespołu Yes, który opuścił w 1980 roku.

"

Utwór był prawie skończony, ale nie było zwrotek. Wprawdzie pozostali napisali kilka wersów, ale były kiepskie. Mieli refren i aranżację. Kiedy wróciłem do grupy, większość piosenek była gotowa. Ale w jednej brakowało refrenu, w innej - zwrotki. Potrzebowaliśmy z Trevorem 3 tygodni, żeby to wszystko uzupełnić - powiedział Anderson. "

Nad „Owner Of A Lonely Heart” pracował wraz z kolegami z zespołu Yes.

"

Pamiętam, jak siedzieliśmy z Trevorem Rabinem i zaczęliśmy od słów, które ja napisałem: „Move yourself, you always live your life never thinking of the future”. Następnie on dodał „Prove yourself, win or loser”. I tak kontynuowaliśmy pisanie zwrotki. Refren był już wtedy dobrze wymyślony przez Trevora. "

Piosenka opowiada o paradoksie samotności. Kiedy raz zostało się zranionym, samotność jest lepsza niż złamane serce.

Teledysk do „Owner Of A Lonely Heart” był bardzo często pokazywany w MTV. Wyreżyserowali go Aubrey Powell i Storm Thorgerson. Oryginalna wersja trwa prawie 7 minut i zawiera sceny, w których m.in. członkowie zespołu zamieniają się w zwierzęta. Powstała też krótsza wersja tego klipu. Zobaczcie to wideo.

„Owner Of A Lonely Heart” to pierwszy i jedyny singiel w dorobku Yes, który trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: