1984: Nagrano piosenkę „Do They Know It's Christmas?”

1984: Nagrano piosenkę „Do They Know It's Christmas?” PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS

25 listopada 1984 roku w studiu Sarm West w Londynie została nagrana piosenka „Do They Know It's Christmas?”. Utwór powstał na rzecz pomocy ofiarom klęski głodu w Etiopii.

Piosenkę „Do They Know It's Christmas?” napisali Bob Geldof (na zdj.) i Midge Ure. Powstała ona po tym, jak Geldof - lider zespołu The Boomtown Rats - wraz z żoną Paulą Yates, 23 października 1984 roku obejrzeli w telewizji BBC reportaż dotyczący głodu w Etiopii. To, co zobaczyli bardzo nimi wstrząsnęło. Kiedy kilka dni później Paula spotkała Midge'a Ure’a, opowiedziała mu o tym i skontaktowała go ze swoim mężem. Obaj ustalili, że chcieliby zrobić coś w tej sprawie. Stwierdzili, że najlepiej będzie, jeśli nagrają piosenkę charytatywną.

Artyści Band Aid

Muzycy postanowili zaprosić do współpracy innych znanych artystów. 

"

Zadzwoniłem do Stinga i od razu się zgodził. Potem skontaktowałem się z Simonem Le Bonem, który również nie wahał się, czy do nas dołączyć - opowiedział Geldof.

"

Oprócz nich w piosence usłyszymy takich artystów jak: Paul Young, Boy George, George Michael, Bono, David Bowie, Phil Collins i Paul McCartney. Wystąpili oni jako grupa Band Aid. Nie wszyscy muzycy się przyjaźnili, a mimo to wzięli udział w projekcie.

"

Jedyną osobą, która nie poddała się tej wyjątkowej atmosferze, był Paul Weller, który zdecydował się atakować mnie na oczach wszystkich. Poprosiłem go, żeby dał sobie spokój chociaż na jeden dzień - wspominał George Michael. "

Tekst piosenki

Autorzy proszą w tekście, aby w czasie Świąt pomyśleć o mieszkańcach Afryki, którzy żyją w nędzy i głodzie i być może nawet nie wiedzą, że jest Boże Narodzenie (stąd tytuł „Do They Know It's Christmas?”, czyli „Czy oni wiedzą, że są Święta?”). 

"

To nigdy nie była wspaniała piosenka. Ona raczej stała się większym utworem niż w rzeczywistości była. Ale pod względem produkcji i nagrania, jestem z niej dumny. Bob również był. Fenomenalnie spełniła swoje zadanie - powiedział Ure. "

Teledysk

Teledysk do tego utworu wyreżyserował Nigel Dick. Artyści nie powiedzieli mu, co konkretnie ma nagrać. Nie dostał też wsparcia finansowego. Postanowił więc ustawić jedną kamerę na zewnątrz studia, a drugą w środku. Nakręcił muzyków, którzy wchodzą do budynku, a potem jak pracują. Zobaczcie ten klip.

Sukces Band Aid

Piosenka dotarła do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów w grudniu 1984 roku i przez 5 tygodni utrzymała się na szczycie zestawienia. Utwór odniósł międzynarodowy sukces. Do końca 1989 roku sprzedał się w ponad 11 milionach egzemplarzy, dzięki temu twórcy zarobili ok. 10 milionów funtów na rzecz głodujących w Afryce. 

Lubicie to nagranie?

Więcej: