1984: „Like A Virgin” numerem 1 w Stanach Zjednoczonych

1984: „Like A Virgin” numerem 1 w Stanach Zjednoczonych ons.pl

22 grudnia 1984 roku piosenka „Like A Virgin” trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się 6 tygodni.

Utwór „Like A Virgin” napisali Billy Steinberg i Tom Kelly, a za jego produkcję odpowiedzialny był Nile Rodgers. Piosenka pochodzi z 2. studyjnego albumu Madonny o tym samym tytule. Krążek ukazał się 12 listopada 1984 roku. 

"

Nie chciałem tylko zamieścić w tekście tego pikantnego słowa „dziewica” (ang. virgin). Mówiłem, że… może tak naprawdę nie jestem dziewicą. Byłem po przejściach związanych z kobietą, jak wielu ludzi, ale zaczynałem nowy związek i to było wspaniałe uczucie. To leczy wszystkie rany i sprawia, że czuję się, jakbym nigdy wcześniej tego nie robił. To jest o wiele głębsze niż cokolwiek, co czułem wcześniej - powiedział Steinberg. "

W wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone” Madonna została zapytana o to, co czuła, kiedy po raz pierwszy usłyszała piosenki „Like A Virgin” i „Material Girl”.

"

Obie mi się bardzo spodobały, bo były ironiczne i prowokacyjne i zupełnie nie przypominały mnie. Ja nie jestem materialistką, a już na pewno nie byłam wtedy dziewicą. Swoją drogą, co to oznacza „być jak dziewica”? Podobała mi się ta gra słów. Uważałam, że są mądre. Są naprawdę fajne - powiedziała. "

Teledysk do tego utworu wyreżyserowała Mary Lambert. Zdjęcia do video kręcone były w Wenecji i Nowym Jorku. W klipie Madonna spaceruje ulicami miast, a sceny te przeplatane są obrazami, w których piosenkarka ma na sobie suknię ślubną. 

Był to pierwszy utwór Madonny, który trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymał się aż 6 tygodni. Popularność piosenki sprawiła, że pojawiła się ona w wielu filmach. Usłyszymy ją m.in. w produkcjach: „Wściekłe psy” (org. „Reservoir Dogs”), „Moulin Rouge!” i „Bridget Jones: W pogoni za rozumem” (org. „Bridget Jones: The Edge of Reason”).

Płyta „Like A Virgin”, na której znalazła się ta kompozycja, znalazła się na 1. miejscu listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych w lutym 1985 roku. W sumie sprzedało się ponad 25 milionów egzemplarzy tego krążka, co sprawiło, że jest jedną z najchętniej kupowanych płyt wszech czasów.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: