1984: „Karma Chameleon” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1984: „Karma Chameleon” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ons.pl

4 lutego 1984 roku utwór „Karma Chameleon” trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymał się 3 tygodnie.

Piosenkę „Karma Chameleon” skomponowali George O'Dowd, Jon Moss, Mikey Craig, Roy Hay i Phil Pickett. Utwór trafił na drugi album studyjny zespołu Culture Club pt. „Colour by Numbers”. Wokalista grupy Boy George w książce „The Billboard Book of #1 Hits” wyjaśnił, o czym opowiada ten singiel.

"

To utwór o wielkim strachu przed alienacją. O tym, że ludzie boją się stawać w obronie jakieś rzeczy i lubią się wszystkim podlizywać. Zasadniczo, jeżeli nie jesteś sobą, jeżeli zachowujesz się zupełnie inaczej, wtedy dotknie cię karma-sprawiedliwość. W ten sposób natura ci się odpłaci za to, co robisz. "

To właśnie Boy George w większości pisał teksty piosenek Culture Club. Wiele z nich było inspirowanych jego związkiem z perkusistą zespołu - Jonem Mossem, z którym miał romans w czasie, kiedy grupa osiągnęła największą popularność. George przyznał, że singiel „Do You Really Want To Hurt Me?” opowiadał właśnie o jego ukochanym. Z kolei w „Karma Chameleon” zdanie „You're my lover, not my rival” („Jesteś moim kochankiem, nie rywalem”) odnosi się do Mossa. Ich relacja była tajemnicą i Jon nigdy publicznie nie przyznał w latach 80., że spotyka się z George’em, dlatego właśnie on komunikował się z nim za pośrednictwem swoich piosenek.

Teledysk do „Karma Chameleon” wyreżyserował Peter Sinclair. Nakręcono go latem 1983 roku. Klip przenosi nas do roku 1870 do Missisipi. Widzimy grupę ludzi ubranych w czerwone, złote i zielone stroje. Boy George w oryginalnym ubraniu śpiewa tę piosenkę. Zobaczcie to wideo.

Na początku 1984 roku utwór spędził trzy tygodnie na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. Podobny sukces odniósł w Wielkiej Brytanii. Tam na szczycie zestawienia utrzymał się 6 tygodni. Singiel sprzedał się w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie. W 1984 roku Culture Club otrzymał za tę kompozycję nagrodę Brit Awards w kategorii „Najlepszy brytyjski singiel”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: