1984: „Hello” przebojem w Wielkiej Brytanii

1984: „Hello” przebojem w Wielkiej Brytanii ons.pl

24 marca 1984 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafiła piosenka „Hello” Lionela Richie. Na szczycie zestawienia spędziła sześć tygodni.

Utwór skomponował Lionel Richie, a w produkcji pomógł mu James Anthony Carmichael. Piosenka pochodzi z jego drugiego studyjnego albumu pt. „Can't Slow Down”, który ukazał się w październiku 1983 roku. W 1985 roku artysta otrzymał za ten krążek nagrodę Grammy w kategorii „Album Roku”.

Inspiracją do stworzenia tej kompozycji było wspomnienie wokalisty z młodości. Richie obserwował piękną kobietę, idącą ulicą, ale był na tyle nieśmiały, że nie podszedł do niej i nie przywitał się. Pomyślał sobie wtedy, że powinien jej powiedzieć „Hello, is it me you're looking for” („Cześć, czy to właśnie mnie szukasz?”). Zdanie to stało się potem kluczowym elementem piosenki. Kilka lat później zaczął pisać test utworu z wykorzystaniem tej właśnie frazy, ale nie mógł ukończyć pracy. Dopiero kiedy jego producent uznał, że może to być świetny kawałek, zmusił się do nagrania. Początkowo planował, że „Hello” trafi na jego debiutancki album. Ostatecznie tak się nie stało, ale kiedy jego żona usłyszała piosenkę, poprosiła go, żeby zamieścił ją na kolejnej płycie.

Teledysk do tej piosenki wyreżyserował Bob Giraldi. W klipie wystąpiła Laura Carrington, która wcieliła się w rolę niewidomej studentki zakochanej w swoim wykładowcy, którego zagrał Lionel Richie. Dziewczyna stworzyła rzeźbę nauczyciela z gliny. Wielu uważało, że jest to jeden z najgorszych teledysków w historii muzyki.

"

Wymyśliłem, że bohaterami powinna być niewidoma dziewczyna i nauczyciel, którego zagra Lionel. „Hello” to jeden z najlepszych klipów! - bronił się reżyser. "

Zobaczcie to wideo i oceńcie sami.

W programie „The Tonight Show Starring Jimmy Fallon” prowadzący postanowił stworzyć parodię tego teledysku. Wystąpił w nim sam Richie. Jak Wam się podoba?

Piosenka „Hello” trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Popularnością cieszyła się także w Australii, Austrii, Danii, Irlandii i Szwecji.

Lubicie ten utwór?

Więcej: