1984: George Michael z „Careless Whisper” na szczycie notowań

1984: George Michael z „Careless Whisper” na szczycie notowań East News/MIGUEL MEDINA

„Careless Whisper” to jeden z największych przebojów, zaśpiewanych przez George'a Michaela. 32 lata temu utwór święcił tryumfy na listach przebojów.

Careless Whisper” to wielki przebój George’a Michaela. A właściwie Wham!, bo utwór wydany został na drugiej płycie duetu – „Make It Big” z 1984 roku i był też singlem promującym to wydawnictwo. Jednak ponieważ całość śpiewał Michael, to wydał go także jako swój własny kawałek. Był to jego pierwszy singiel w solowej karierze.

Singiel „Careless Whisper” opublikowany został w Wielkiej Brytanii 24 lipca 1984 (w USA 1 lutego 1985). Bardzo szybko poszybował na szczyty list przebojów, gdzie przez długi czas pozostawał na pierwszym miejscu. Piękna, wyjątkowa melodia piosenki oraz poruszające słowa stały się przepisem na sukces. Do tego nadzwyczajne solo na saksofonie, zagrane przez Steve’a Gregory’ego. Podobno przed nim 10 innych saksofonistów próbowało zagrać linię wymyśloną przez Michaela, jednak dopiero Steve zagrał to prawdziwie. Pomysł piosenki zrodził się w głowie 17-letniego wówczas George’a, kiedy jechał do pracy autobusem linii 32. Wbrew częstej opinii nie jest to utwór opisujący rzeczywiste przeżycia autora, tylko fikcyjna historia, którą stworzył. W jednym z wywiadów zdradził:

"

Nie czułem się na tyle pewnie, by móc napisać coś, co obnażyłoby moje uczucia, dlatego utwór zawierał sporo frazesów.

"

Innym razem przyznał:

"

Rozczarowało mnie, że można napisać coś tak nonszalancko, a mimo to, dla wielu ludzi to będzie oznaczało tak wiele. "

Niezależnie od tego, utwór „Careless Whisper” uznawany jest za naprawdę dojrzały, w którym Michael pokazał, że potrafi tworzyć świetne piosenki. Sam artysta mówi, że za żaden inny kawałek w swojej karierze nie doczekał się tak wielu pochwał, co właśnie za „Nieostrożny szept”.

Więcej: