1984: „Freedom” zespołu Wham! na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1984: „Freedom” zespołu Wham! na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

W październiku 1984 roku piosenka „Freedom” trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 3 tygodnie. 

Singiel „Freedom” został napisany przez George’a Michaela. Piosenka ukazała się w 1984 roku na drugim studyjnym albumie duetu Wham! pt. „Make It Big”. 

"

Kiedy miałem 19 lat, napisałem oryginalną wersję „Freedom” i pomyślałem: „Nie wierzę, że to skomponowałem!”. Byłem całkowicie podekscytowany. Do tamtego momentu nie zdawałem sobie sprawy z moich zdolności. Ale wtedy stwierdziłem, że naprawdę mogę być kompozytorem. "

Tekst piosenki opowiada o mężczyźnie, który wyznaje dziewczynie, że chce w pełni zaangażować się w ich związek, a nie będzie spotykać się z innymi kobietami. W kwietniu 1985 roku Wham! udał się do Chin. Był to pierwszy zachodni zespół, który wystąpił w tym kraju. Wprawdzie w utworze nie ma żadnych politycznych odniesień, ale w teledysku zamieszczono zdjęcia z podróży do tego kraju, co nadało tytułowi zupełnie nowe znaczenie. 

Singiel dotarł do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów, a w Stanach Zjednoczonych - do 3. pozycji. 

W 1990 roku George Michael skomponował utwór o bardzo podobnym tytule - „Freedom ’90”. Piosenka opowiada o tym, że artysta chce zerwać z wizerunkiem wykreowanym z zespołem Wham!.

Którą piosenkę wolicie? 

Więcej: