1984: „Footloose” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1984: „Footloose” przebojem w Stanach Zjednoczonych Tom Donoghue/PictureGroup/EAST NEWS

31 marca 1984 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „Footloose” Kenny’ego Logginsa. Na 1. miejscu zestawienia utwór spędził trzy tygodnie.

Singiel napisali Kenny Loggins i Dean Pitchford na ścieżkę dźwiękową do filmu muzycznego „Footloose”, który opowiada o nastolatku z Chicago. Chłopiec przeprowadza się do małego miasteczka, w którym został wprowadzony zakaz tańczenia i słuchania muzyki rockowej. 

To także Pitchford był autorem scenariusza i bardzo zależało mu na tym, żeby Loggins zaśpiewał kilka piosenek. Niestety wokalista w tamtym czasie złamał żebro i jego udział w projekcie stał pod znakiem zapytania. 

"

Wytwórnia się niecierpliwiła. Wszyscy chcieli wiedzieć, czy Kenny Loggins wykona utwór tytułowy. Bo jeśli nie, to trzeba było pilnie znaleźć kogoś na jego miejsce. Więc to było absolutnie niezbędne, żebym jak najszybciej spotkał się z nim i przypieczętował umowę. W tamtym czasie miał zagrać ostatni koncert w Stanach, a potem leciał do Azji. Dlatego właśnie pojechałem na jego występ do Tahoe i próbowaliśmy napisać piosenkę. Chciałem mieć przynajmniej początek, żebym mógł wrócić i pokazać wytwórni, że zaczęliśmy - wspominał Pitchford.

"

Artyści tworzyli w pokoju hotelowym. W tym samym czasie skomponowali też utwór „I'm Free (Heaven Helps the Man)”, który także trafił na ścieżkę dźwiękową filmu. Wymyślili również, żeby w refrenie „Footloose” pojawiły się imiona: Louise, Jack, Marie i Milo. Tak powstały słowa:

„Please, Louise, pull me off of my knees, Jack, get Mack, come on before we crack” i „Oo-wee Marie, shake it, shake it for me, Woah, Milo, come on, come on let's go”. 

Singiel „Footloose” ukazał się na kilka tygodni przed premierą filmu. Teledysk, który wyreżyserował Brian Grant, bardzo często emitowany był w telewizji MTV. W klipie wykorzystano sceny z udziałem aktora Kevina Bacona

Dzięki takiej promocji popularność piosenki ciągle rosła. 31 marca 1984 roku utwór znalazł się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. Podobny sukces osiągnął w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii. 

W 2014 roku Kevin Bacon był gościem programu „The Tonight Show”. Aktor zaprezentował słynny układ taneczny do „Footloose”. Zobaczcie, jak mu poszło po latach.

Lubicie tańczyć w rytm tej piosenki?

Więcej: