1984: Eurythmics z albumem „Touch” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1984: Eurythmics z albumem „Touch” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

10 lutego na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Wielkiej Brytanii trafiła płyta „Touch” zespołu Eurythmics. Na szczycie zestawienia utrzymała się 2 tygodnie.

„Touch” to 3. studyjny album grupy Eurythmics. Krążek ukazał się 14 listopada 1983 roku. Zespół miał niełatwe zadanie: chciał odnieść podobny sukces, jak z poprzednią płytą „Sweet Dreams (Are Made of This)”. Tytułowy utwór z tego wydawnictwa podbił listy przebojów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Album „Touch” został nagrany w zaledwie 3 tygodnie w londyńskim studiu zespołu. Zawierał 9 kompozycji. Pierwszym singlem promującym płytę był utwór „Who's That Girl?”. Skomponowali go Annie Lennox i David A. Stewart. Jest to ballada, w której wokalistka wciela się w rolę podejrzliwej kobiety. Pyta swojego ukochanego, kim jest kobieta, z którą się spotyka. Teledysk do tej piosenki bardzo często emitowany był w telewizji MTV. Lennox występuje w nim jako wokalistka w klubie nocnym. Jednocześnie artystka gra mężczyznę podobnego do Elvisa Presleya. W finałowej scenie obie postacie się spotykają. Zobaczcie to wideo. 

„Right by Your Side” to drugi singiel promujący krążek „Touch” w Wielkiej Brytanii. Jest to piosenka o miłości, która różniła się nieco od dotychczasowego repertuaru Eurythmics. Utwór trafił na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. W Stanach Zjednoczonych dotarł do 29. pozycji.

Równie dużą popularność zdobyła piosenka „Here Comes the Rain Again”. W teledysku do tego utworu wystąpili Annie Lennox i Dave Stewart. Mężczyzna śledzi wokalistkę ze swoją kamerą. Piosenka znalazła się na 4. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i 8. w Wielkiej Brytanii.

W lutym 1984 roku album trafił na 1. miejsce listy najchętniej kupowanych płyt w Wielkiej Brytanii. W 2012 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 493. pozycji rankingu „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów”. Christopher Connelly bardzo pozytywnie ocenił to wydawnictwo.

"

„Touch” wyłania się jako bardzo przemyślany album. Jest bezpośredni, ale nie prostolinijny; awangardowy, ale nie niedostępny. W swoich najlepszych momentach oferuje połączenie stylu Beatlesów oraz inteligencję młodej Joni Mitchell. Zespół Eurythmics stworzył coś niewątpliwie nowego. "

fot. materiały prasowe

Lista utworów na płycie Touch

1. „Here Comes the Rain Again”

2. „Regrets"

3. „Right By Your Side”

4. „Cool Blue”

5. „Who's That Girl?”

6. „The First Cut”

7. „Aqua”

8. „No Fear, No Hate, No Pain (No Broken Hearts)”

9. „Paint a Rumour”

Które przeboje z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: