1984: „Do They Know It's Christmas?” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1984: „Do They Know It's Christmas?” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Materiały promocyjne

15 grudnia 1984 roku piosenka „Do They Know It's Christmas?” trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się 5 tygodni. Co przesądziło o tym sukcesie?

Utwór został skomponowany w 1984 roku przez Boba Geldofa i Midge'a Ure’a. Postanowili oni połączyć siły i stworzyć piosenkę charytatywną na rzecz głodujących w Etiopii. Kiedy poinformowali o tym opinię publiczną, zaczęli zgłaszać się do nich kolejni muzycy chętni do wzięcia udziału w projekcie. 25 listopada 1984 roku w studiu nagraniowym zgromadziło się 40 artystów. Wśród nich były największe gwiazdy sceny muzycznej: Boy George, Sting, George Michael czy zespół Duran Duran. W tamtym czasie singiel sprzedał się w ponad 3 milionach egzemplarzy i zarobił 8 milionów funtów rzecz głodujących w Afryce. W teledysku widzimy artystów wchodzących do studia nagraniowego oraz wykonujących ten świąteczny utwór.

Band Aid II

Sukces „Do They Know It's Christmas?” sprawił, że w 1989 roku postanowiono stworzyć nową wersję tej kompozycji. Tym razem w nagraniu udział wzięli artyści pop: Kylie Minogue, Bananarama, Lisa Stansfield, Cliff Richard i Matt Goss. Piosenka została zarejestrowana w 2 dni: 2 i 3 grudnia. Wprawdzie singiel nie sprzedał się tak dobrze, jak pierwsza wersja, ale utwór przez 3 tygodnie znajdował się na szczycie brytyjskiej listy przebojów. 

Band Aid 20

Z okazji 20. rocznicy powstania piosenki „Do They Know It's Christmas?” w 2004 roku stworzono jej kolejną wersję. Tym razem fundusze zbierano na rzecz mieszkańców Darfuru. Utwór zaśpiewali m.in.: Robbie Williams, Dido, zespół Sugababes, Will Young, Bono i Chris Martin z Coldplay. 

Band Aid 30

10 listopada 2014 roku Geldof i Ure ogłosili na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że ponownie zaproszą artystów do nagrania tego świątecznego przeboju. Muzycy chcieli zebrać pieniądze na rzecz walki z wirusem Ebola. W nagraniu piosenki udział wzięły największe gwiazdy światowej muzyki: Ed Sheeran, zespół One Direction, Paloma Faith, Ellie Goulding, Seal, Sam Smith, Sinéad O'Connor, Rita Ora, Emeli Sandé czy Olly Murs. Po raz kolejny kompozycja osiągnęła niebywały sukces. W dniu premiery zarobiła milion funtów.

Którą wersję „Do They Know It's Christmas?” lubicie najbardziej?

Więcej: