1984: „Against All Odds (Take A Look At Me Now)” przebojem w USA

1984: „Against All Odds (Take A Look At Me Now)” przebojem w USA ons.pl

21 kwietnia 1984 roku na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych trafił utwór „Against All Odds (Take A Look At Me Now)” Phila Collinsa. Na szczycie zestawienia spędził trzy tygodnie.

Piosenkę „Against All Odds (Take a Look at Me Now)”, znaną także jako „Against All Odds”, skomponował Phil Collins. Pojawiła się ona w filmie o tym samym tytule (pol. „Przeciw wszystkim”). Wyreżyserował go Taylor Hackford. W produkcji wystąpili m.in. Rachel Ward, Jeff Bridges i James Woods. Obraz opowiada o byłym piłkarzu, który na zlecenie gangstera próbuje odnaleźć pewną piękną kobietę. 

Collins został poproszony o napisanie utworu na płytę ze ścieżką dźwiękową przez samego reżysera Taylora Hackforda, który poleciał na koncert Genesis do Chicago specjalnie po to, żeby porozmawiać o tym z muzykiem. Phil obejrzał film na kasecie wideo w pokoju hotelowym i od razu zgodził się na współpracę.

Artysta postanowił odświeżyć utwór „How Can You Sit There”, który skomponował na płytę „Face Value” z 1981 roku, jednak wtedy nie zamieścił go na krążku. 

"

Ta piosenka została napisana w takim samym smutnym tonie, co reszta utworów z „Face Value”, ale na początku nie przyciągnęła mojej uwagi. Nie podobała mi się tak bardzo jak na przykład „You Know What I Mean” i uznałem, że na albumie może znaleźć się tylko jedna z tych kompozycji. Nie wiem, co stałoby się z tą piosenką, gdyby nie pojawił się Taylor Hackford - przyznał Collins. "

Wokalista zmienił jedynie tytuł tej piosenki na „Against All Odds (Take a Look at Me Now)”. Tekst utworu napisał w trudnym momencie swojego życia.

"

Byłem wtedy w trakcie rozwodu. Moja pierwsza żona i dzieci odeszli i zostałem sam. Gdyby te wszystkie sprawy nie wydarzyły się w moim życiu osobistym, pewnie nigdy nie nagrałbym płyty, a gdybym w końcu miał stworzyć album, pewnie byłby to krążek jazzowy lub rockowy. Bez tego na pewno nie usiadłbym do fortepianu i nie komponowałbym dzień i noc. "

Do piosenki powstał także teledysk, który wyreżyserował Taylor Hackford. Klip ukazał się w lutym 1984 roku. W wideo Collins śpiewa „Against All Odds”, stojąc przed ścianą deszczu. Pokazane zostały też sceny z filmu. Zobaczcie efekt końcowy.

Utwór „Against All Odds (Take a Look at Me Now)” trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów i zajął 2. pozycję w Wielkiej Brytanii. W 1985 roku Collins otrzymał za to nagranie nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze Wykonanie Pop”. Był również nominowany do Oscara i Złotego Globa.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: