1984: „99 Red Balloons” przebojem w Wielkiej Brytanii

1984: „99 Red Balloons” przebojem w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Michael Movchin

3 marca 1984 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „99 Red Balloons” w wykonaniu zespołu Nena. Na szczycie zestawienia singiel spędził 3 tygodnie.

Piosenka „99 Red Balloons” została nagrana przez niemiecki zespół Nena i w oryginale nosi tytuł „99 Luftballons”. Niemiecka wersja utworu powstała w 1983 rok i trafiła na album zatytułowany po prostu „Nena”. Angielski tekst kompozycji napisał Kevin McAlea. Nie jest to dosłowne tłumaczenie oryginału.

Gitarzysta grupy - Carlo Karges - wpadł na pomysł stworzenia takiej właśnie piosenki po tym, jak na koncercie The Rolling Stones w Berlinie Zachodnim wypuszczono w niebo wiele balonów. Muzyk obserwował ich lot i zaczął się zastanawiać, co by było, gdyby przefrunęły one na radziecką stronę Berlina. Posłuchajcie tej kompozycji.

Tekst utworu opowiada o tym, jak bohaterowie kupują w sklepie balony, a potem dla zabawy postanawiają je wypuścić. Balony zostają wykryte przez radary jako niezidentyfikowane obiekty latające i powodują panikę władz. Wszyscy szykują się do odparcia ataku i postawieni są w stan najwyższej gotowości, ponieważ obawiają się ataku nuklearnego. Wersja angielska odnosi się do tej samej tematyki, jednak ze względu na trudności z dopasowaniem liczby sylab, często jest o wiele bardziej poetycka. Grupa nie było do końca zadowolona z tekstu „99 Red Balloons”.

"

Zrobiliśmy tam błąd. Myślę, że ta piosenka straciła trochę przez to tłumaczenie, a nawet brzmi głupio - powiedział klawiszowiec Uwe Fahrenkrog Petersen. "

Mimo to utwór odniósł sukces na całym świecie. Wersja angielska podbiła listy przebojów w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. Z kolei singiel „99 Luftballons” dotarł do 1. miejsca zestawień w Austrii, Belgii, Niemczech, Szwecji czy Szwajcarii.

Utwór pojawił się w wielu serialach, filmach oraz grach komputerowych. Możemy go usłyszeć m.in. w produkcjach: „Na imię mi Earl”, „Simpsonowie”, „Eurotrip”, „Dziewczyna mojego kumpla”, „Grand Theft Auto: Vice City” czy „Just Dance 2014”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: