1983: „Too Shy” przebojem w Wielkiej Brytanii

1983: „Too Shy” przebojem w Wielkiej Brytanii ILPO MUSTO/Rex Features/EAST NEWS

19 lutego 1983 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafiła piosenka „Too Shy” zespołu Kajagoogoo. Na szczycie zestawienia utrzymała się dwa tygodnie.

„Too Shy” to pierwszy singiel z debiutanckiego albumu zespołu Kajagoogoo zatytułowanego „White Feathers”. Utwór skomponowali członkowie brytyjskiej grupy, a produkcją zajęli się klawiszowiec Duran Duran - Nick Rhodes oraz Colin Thurston, który wyprodukował dwa pierwsze albumy Duran Duran. 

Wokalista Kajagoogoo Chris Hamill - znany przede wszystkim jako Limahl - próbuje w piosence przekonać dziewczynę, żeby nie była aż tak nieśmiała i otworzyła się na niego. W teledysku do tej kompozycji wystąpiła modelka Carolyn Espley. Kobieta wciela się w postać kelnerki, która sprząta klub nocny. Na scenie występuje zespół i śpiewa „Too Shy”, a ona wyobraża sobie, że na parkiecie pojawiają się tańczące pary z różnych epok. Zobaczcie ten klip.

Piosenka bardzo szybko trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Popularnością cieszyła się też w innych europejskich krajach: Niemczech, Austrii, Szwecji czy Holandii. Teledysk do „Too Shy” często pojawiał się w telewizji MTV. Dzięki temu również w Stanach Zjednoczonych zespół Kajagoogoo znalazł sporą grupę fanów. Utwór dotarł do 5. pozycji tamtejszej listy przebojów i był to największy sukces kapeli w tym kraju. 

Kompozycja „Too Shy” pojawia się w grze komputerowej „Grand Theft Auto: Vice City Stories” oraz „The Sims 2”. Wiele osób uważa, że to jedyny duży przebój Kajagoogoo. Tymczasem w Wielkiej Brytanii w latach 80. popularnością cieszyły się też piosenki „Ooh to Be Ah” oraz „Big Apple”. 

Sukces odniósł także Limahl, który w 1984 roku wylansował solowy utwór „Never Ending Story”. Była to tytułowa piosenka z angielskiej wersji filmu „Niekończąca się opowieść”. Wokalista stworzył dwie wersje tej kompozycji: jedną w języku angielskim, którą zaśpiewał z Bethem Andersonem i drugą po francusku. Singiel trafił na czołowe miejsca list przebojów w Norwegii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Włoszech, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Lubicie przebój „Too Shy”?

Więcej: