1983: The Rolling Stones wydał album „Undercover”

1983: The Rolling Stones wydał album „Undercover” ons.pl

7 listopada 1983 roku ukazała się płyta „Undercover” zespołu The Rolling Stones. Jakie utwory znalazły się na tym albumie?

„Undercover” to 17. brytyjski i 19. amerykański album zespołu The Rolling Stones. Był to pierwszy krążek grupy wydany w latach 80., na którym znalazły się zupełnie nowe kompozycje. Produkcją płyty zajęli się The Glimmer Twins, czyli Mick Jagger i Keith Richards wraz z Chrisem Kimseyem. Nagrania rozpoczęły się w listopadzie 1982 roku w studiu Pathe Marconi w Paryżu, a ukończono je latem 1983 roku w Nowym Jorku.

Praca nad albumem nie była łatwa. Richards i Jagger mieli zupełnie różne koncepcje co do utworów, które powinny znaleźć się na krążku i kierunku muzycznego, w którym powinien pójść zespół. Mick chciał, żeby były to kompozycje eksperymentalne, pasujące do obowiązujących trendów, z kolei Keith chciał powrotu do rockowych i bluesowych korzeni. W następnych latach ich spór jeszcze się pogłębił.

Teksty piosenek, które napisał Jagger były bardzo makabryczne. Jednym z najbardziej przerażających jest ten w utworze „Undercover of the Night”. Jest to piosenka polityczna o Ameryce Środkowej. Podobnie było w przypadku” Tie You Up (The Pain of Love)” i „Too Much Blood”. Muzycznie jest to mieszanka hard rocka, reggae i new wave.

Płyta trafiła na 3. miejsce brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się krążków i 4. pozycję w Stanach Zjednoczonych. Dla grupy była to jednak porażka. Aż osiem poprzednich płyt znalazło się na szczycie listy w USA. 

Zarówno fani, jak i krytycy byli podzieleni w ocenie „Undercover”. Wielu z nich twierdziło, że była to najsłabsza płyta Stonesów. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic twierdzi, że:

"

Dla wielu obserwatorów ten miks utworów jest zbyt trudny do strawienia, ale dla niektórych jest to fascynująca płyta, ponieważ czuć na niej napięcie, które narasta między Stonesami, Jaggerem i Richardsem.  "

Z kolei według magazynu „Rolling Stone”:

"

Być może brakuje tam ciemnej mocy i desperackiej atmosfery, ale za to dostarcza niekończącego się rock and rolla, stworzonego zgodnie z najwyższymi standardami. A to zupełnie wystarcza. "

Lista utworów na płycie Undercover

1. "Undercover of the Night"  

2. "She Was Hot"  

3. "Tie You Up (The Pain of Love)" 

4. "Wanna Hold You"  

5. "Feel On Baby"  

6. "Too Much Blood"  

7. "Pretty Beat Up"

8. "Too Tough"  

9. "All the Way Down"  

10. "It Must Be Hell"  

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: