1983: Lionel Richie podbija amerykańską listę przebojów

1983: Lionel Richie podbija amerykańską listę przebojów ons.pl

12 listopada 1983 roku piosenka „All Night Long (All Night)” Lionela Richie trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 4 tygodnie.

Piosenka „All Night Long (All Night)” pochodzi z 2. studyjnego albumu Lionela Richie „Can't Slow Down”. Był to 4. singiel artysty.

"

Zawsze chciałem pisać o prawdziwych wydarzaniach. Zawsze będą teksty w stylu „Easy like Sunday morning”, zawsze będzie niekończąca się miłość, zawsze będzie „All Night Long”. "

Napisanie tej piosenki zajęło wokaliście aż 2 miesiące.

"

Nie mogłem znaleźć zakończenia. Miałem wszystko: wersy, część środkową i wszystko inne. Ale brakowało mi „All Night Long” na zakończenie. Wymyślenie tego zajęło mi wieczność! W końcu pewnej nocy niebiosa się otworzyły i wpadłem na te słowa. "

Pomysł na ten utwór narodził się, kiedy Richie przebywał na wakacjach na Karaibach.

"

Jestem jednym z tych gości, którzy nie szukają nowych rzeczy. Inspiracje znajduję w codziennych czynnościach, które ludzie wykonują. Zauważyłem, że za każdym razem, kiedy wyjeżdżam na wakacje, wszyscy, którzy potrafią rapować, tańczą taniec calypso. Kiedy wróciłem do pisania „All Night Long”, to było bardzo proste. Musiałem tylko znaleźć rytm, do którego wszyscy tańczą, kiedy wyjeżdżają na wakacje - wyjaśnił w wywiadzie dla CNN. "

Tekst piosenki był w większości napisany po angielsku, a afrykańskie słowa („Tom bo li de say de moi ya” i „Jambo jumbo”), które pojawiają się w utworze, tak naprawdę zostały wymyślone przez wokalistę. Według niego był to świetny żart.

Teledysk do tej piosenki wyreżyserował Bob Rafelson, a produkcją zajął się Michael Nesmith. Video oddaje klimat całego utworu.

"

Nawet ludzie z mojej wytwórni mówili mi: „Oszalałeś?”, a ja odpowiadałem: „Zwiedziłem cały świat, to jest muzyka, do której wszyscy tańczą na wakacjach”. "

Przeczucie go nie myliło. Utwór podbił amerykańską listę przebojów w listopadzie 1983 roku. W Wielkiej Brytanii piosenka dotarła do 2. pozycji. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: