1983: „Down Under” przebojem w Wielkiej Brytanii i USA

1983: „Down Under” przebojem w Wielkiej Brytanii i USA Wikimedia Commons/MTV

29 stycznia 1983 roku piosenka „Down Under” zespołu Men At Work trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 3 tygodnie. W tym samym czasie singiel podbił też Stany Zjednoczone.

Piosenka „Down Under” znana jest także pod tytułem „Land Down Under”. Skomponowali ją członkowie australijskiego zespołu Men At Work: Colin Hay i Ron Strykert. Był to trzeci singiel promujący debiutancką płytę grupy „Business as Usual”, która ukazała się w 1981 roku.

Utwór opowiada o Australii.

"

Refren mówi o sprzedawaniu Australii na wiele sposobów. To piosenka o utracie ducha w tym kraju. Tak naprawdę chodzi o rabowanie państwa przez chciwych ludzi. Ostatecznie chodzi o celebrowanie kraju, ale nie w nacjonalistyczny sposób, nie tylko machając flagą. Tu chodzi o dużo więcej - powiedział w jednym z wywiadów Colin Hay.

"

Wiele osób myśli, że „Down Under” to patriotyczny hymn. Artysta zaprzecza jednak tym informacjom.

"

To dla mnie ironia. Jak tak wiele osób mogło zrozumieć, że to była intencja tej piosenki? To tak jak z „Born In The USA”. Biali ludzie dawno nie odwiedzali Australii, a to naprawdę niesamowite miejsce. Ale najbardziej interesujące i ekscytujące jest to, co już minęło. Prawdziwe dziedzictwo często zostaje zgubione w imię postępu i rozwoju - stwierdził. "

Wokalista przyznał też, że to dla niego bardzo ważna piosenka.

"

Od samego początku czułem, że to bardzo mocny utwór. Pomysł na ten singiel pojawił się, kiedy basista Men At Work - Ron Strykert - nagrał demo na kasecie magnetofonowej. To były jedynie gitarowe riffy i perkusja, a tak naprawdę butelki z wodą, na których zagrał. To było bardzo intrygujące brzmienie. Bardzo mi się to spodobało. Ciągle słuchałem tego w samochodzie. Kiedy pewnego dnia jechałem przez Melbourne, melodia nagle przyszła mi do głowy, a kilka dni później wymyśliłem słowa. "

Teledysk do tego utworu został nakręcony w Sydney. Wideo zdobyło dużą popularność zwłaszcza w telewizji MTV. Zobaczcie ten klip.

15 stycznia 1983 roku piosenka trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów i spędziła tam 3 tygodnie. Dwa tygodnie później podbiła też brytyjskie zestawienie (29 stycznia - 19 lutego 1983 roku). Znalazła się także na szczycie list w Australii, Danii, Niemczech, Irlandii czy Szwajcarii. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: