1983: „Africa” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1983: „Africa” przebojem w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons/Maltesen - Eget værk

5 lutego 1983 roku utwór „Africa” zespołu Toto trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymał się przez tydzień. 

Piosenkę „Africa” skomponowali klawiszowiec i wokalista grupy Toto - David Paich oraz perkusista Jeff Porcaro. Utwór trafił na płytę „Toto IV”, która ukazała się w kwietniu 1982 roku. Jego tekst opowiada o mężczyźnie, który przyjeżdża do Afryki i musi podjąć decyzję, czy chce nadal spotykać się ze swoją dziewczyną. Jest pod wrażeniem kontynentu, ale musi go opuścić, jeśli zamierza być z ukochaną. 

"

Na początku lat 80. obejrzałem w telewizji jakiś film dokumentalny emitowany późno w nocy o śmierci i cierpieniu ludzi w Afryce. Bardzo się wzruszyłem, a jednocześnie mną to wstrząsnęło. Nie mogłem wyrzucić z głowy tego, co zobaczyłem. Próbowałem sobie wyobrazić, co bym zrobił i co bym czuł, gdybym tam był - powiedział w jednym z wywiadów David Paich.  "

Muzyk napisał ten utwór, mimo że nigdy wcześniej nie był w Afryce. Zawarł w nim za to osobistą refleksję.

"

W tekście umieściłem małą metaforę. Byłem wtedy w takim wieku, że praca zupełnie mnie pochłonęła 24 h/dobę. Czułem się jakbym stawał się ofiarą mojej własnej pracy. Dlatego w piosence znalazło się kilka autobiograficznych informacji: byłem zjadany przez pracę, nie miałem czasu, żeby gdzieś wyjść, ożenić się, założyć rodzinę i robić wszystkie te rzeczy, które robili normalni ludzie w moim wieku - przyznał. "

W wywiadzie dla „Time Magazine” członkowie grupy wyznali, że nie spodziewali się, że piosenka „Africa” stanie się aż tak dużym przebojem. Kiedy tworzyli album „Toto IV” szukali po prostu utworu, który zamknie płytę. Tymczasem okazało się, że singiel bardzo spodobał się publiczności. Mimo to nagrodę Grammy w kategorii „Piosenka roku” zdobyła inna kompozycja z tego krążka - „Rosanna”.

Teledysk do piosenki „Africa” wyreżyserował Steve Barron. W klipie David Paich wcielił się w rolę pracownika biblioteki, który stara się dopasować kawałek obrazka do książki, z której został wyrwany. W pewnym momencie znajduje publikację zatytułowaną „Afryka”. Sceny te przerywane są ujęciami wirującego globusa i zdjęciami zespołu wykonującego ten utwór. Zobaczcie to wideo.

Piosenka „Africa” trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych 5 lutego 1983 roku. W Wielkiej Brytanii dotarła do 3. pozycji. 

Lubicie ten przebój zespołu Toto?

Więcej: