1982: Utwór „Maneater” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1982: Utwór „Maneater” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ROBERT E. KLEIN/ROBERT E. KLEIN/EAST NEWS

18 grudnia 1982 roku piosenka „Maneater” w wykonaniu Daryla Halla i Johna Oatesa trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia utrzymała się 4 tygodnie.

Utwór „Maneater” skomponowali: Sara Allen, Daryl Hall i John Oates. Piosenka znalazła się na 11. studyjnym albumie duetu pt. „H2O”, który ukazał się w 1982 roku. Hall twierdzi, że w oryginale tekst utworu odrobinę różnił się od ostatecznej wersji. W refrenie po słowach „she's a maneater” dodane były kolejne słowa. Allen przekonała go jednak, żeby je usunąć i dzięki temu piosenka stała się spójna. Sara przez wiele lat była związana z Hallem. Muzyk przyznał jednak, że nie przeszkadzało im to we wspólnej pracy.

"

Bardzo dobrze czytała mi w myślach i pomagała mi je uporządkować - przyznał w jednym z wywiadów. "

Kompozycja „Maneater” („Pożeracz mężczyzn”) opowiada o uwodzicielskiej kobiecie, która ma bardzo wyrafinowany gust. Wykorzystuje mężczyzn, aby realizowali jej marzenia. Bohaterka chce, żeby kupowali jej drogie prezenty i spełniali wszystkie zachcianki. Obchodzą ją jedynie pieniądze.

Klip jest dość typowy dla lat 80. Hall & Oates nie przywiązywali zbyt dużej wagi do video, dlatego reżyserzy zatrudnieni przez wytwórnię mogli sobie pozwolić dosłownie na wszystko. W teledysku wystąpiła Aleksandra Duncan, która w pierwszej scenie schodzi po czerwonych schodach. W tym czasie zespół gra w słabo oświetlonym studiu. Muzycy stoją nieruchomo i zaczynają się poruszać dopiero w rytm melodii „Maneater”. W klipie pojawia się również pantera. 

"

Ktoś zdecydował, że video do „Maneater” nie będzie kompletne, jeśli nie pojawi się w nim prawdziwa pantera - zwierzę, które potrafi zjeść człowieka. Jest widoczna przez jakieś 1,5 sekundy i kosztowała z 10 tysięcy dolarów! - napisał Hall w książce „I Want My MTV”. "

Piosenka „Maneater” pojawiała się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Uciekająca panna młoda”, w którym zagrali Julia Roberts i Richard Gere. 

W grudniu 1982 roku kompozycja trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniosła w Kanadzie i Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii dotarła do 6. pozycji. 

Lubicie ten utwór? 

Więcej: