1982: Ukazał się album „Thriller” Michaela Jacksona

1982: Ukazał się album „Thriller” Michaela Jacksona ons.pl

30 listopada 1982 roku Michael Jackson wydał płytę „Thriller”. Był to jeden z najważniejszych albumów w jego karierze. Sprawdźcie, czego jeszcze o nim nie wiecie.

„Thriller” to 6. studyjny album w dorobku Michaela Jacksona. Artysta pracował nad płytą od kwietnia do listopada 1982 roku w studiu Westlake Recording w Los Angeles. Jej producentem był Quincy Jones, a budżet na stworzenie krążka wynosił 750 tys. dolarów. 

1. Najlepiej sprzedający się album

„Thriller” jest najchętniej kupowaną płytą wszech czasów. Szacuje się, że album sprzedał się w ponad 110 milionach egzemplarzy. Inne krążki Jacksona również mogą pochwalić się świetnym wynikiem, np.  „Dangerous” i  „Bad” - ponad 30 milionów egzemplarzy. 

2. Inne tytuły piosenek

Na płycie znalazło się 9 utworów. Wśród nich takie przeboje jak: „Billie Jean”, „Beat It” czy tytułowy „Thriller”. Jednak początkowo miały mieć one zupełnie inne tytuły. „Thriller” miał się nazywać „Starlight”, a Quincy Jones chciał, żeby „Billie Jean” nosił tytuł „Not My Lover”.

3. Brak teledysku

Jednym z największych przebojów z płyty „Thriller” była piosenka „Wanna Be Startin' Somethin’”, jednak nigdy nie powstał do niej teledysk. Był to 4. singiel promujący ten album.

4. Moonwalk

W teledysku do piosenki „Billie Jean” Michael Jackson tańczy moonwalk. To właśnie ten klip spopularyzował słynne kroki taneczne. Reżyserem tego klipu jest Steve Barron. 

5. Sukces teledysku do utworu Thriller

Klip do piosenki „Thriller” jest w rzeczywistości krótkim filmem. Podobno budżet na jego stworzenie wyniósł 500 tys. dolarów. Jackson otrzymał za niego 3 nagrody MTV Video Music Awards. 

"

Chciałem nakręcić video połączone z rozmową. Lubię mieć początek, środek i zakończenie, które tworzą historię. Jestem bardzo zaangażowany w tworzenie utworu. To musi odzwierciedlać moją duszę - powiedział Michael Jackson. "

6. Dziwne dźwięki

Solówkę gitarową w piosence „Beat It” zagrał Van Halen. Kiedy muzyk zaczyna grać, słychać dziwny dźwięk, jakby ktoś pukał do drzwi. Niektórzy mówią, że ktoś zastukał do drzwi studia, kiedy akurat nagrywał melodię, inni, że to sprawka samego Van Halena. 

7. Najdłuższy utwór

Kompozycja otwierająca album - „Wanna Be Startin' Somethin'” - jest najdłuższym utworem na płycie. Trwa ponad 6 minut. Na potrzeby radia piosenka musiała zostać skrócona o ok. 2 minuty.

8. Duet z McCartneyem

Na płycie znalazła się piosenka „The Girl Is Mine”, którą Jackson nagrał w duecie z Paulem McCartney. W Stanach Zjednoczonych utwór dotarł do 2. miejsca list przebojów. Artyści nagrali razem także piosenki „Say Say Say” i „The Man”.

9. Nagrody

Album zdobył rekordową ilość nagród Grammy. W 1984 roku Michael Jackson otrzymał ich aż 8. W tym samym roku wygrał też 8 American Music Awards. W 2003 roku płyta została sklasyfikowana na 20 miejscu rankingu „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. 

10. Recenzje

Płyta otrzymała pozytywne recenzje krytyków. Według magazynu „Rolling Stone”:

"

Jackson nie ukrywa zainteresowania show biznesem i przepychu, który z nim się wiąże. Jest talent, nie tylko wokalny, ale też taneczny i aktorski, może uczynić z niego prawdziwą gwiazdę.  "

Lista utworów na płycie Thriller

1. „Wanna Be Startin' Somethin’”

2. „Baby Be Mine”

3. „The Girl Is Mine”

4. „Thriller”

5. „Beat it”

6. „Billie Jean”

7. „Human Nature”

8. „P.Y.T. (Pretty Young Thing)”

9. „The Lady in My Life”

Które utwory z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: