1982: „Do You Really Want To Hurt Me” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1982: „Do You Really Want To Hurt Me” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

23 października 1982 roku piosenka „Do You Really Want To Hurt Me” zespołu Culture Club znalazła się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez 3 tygodnie.

Piosenkę „Do You Really Want To Hurt Me” skomponowali i nagrali członkowie brytyjskiego zespołu Culture Club. Utwór ukazał się we wrześniu 1982 roku i znalazł się na debiutanckiej płycie grupy zatytułowanej „Kissing to Be Clever”. Wokalista Boy George wyznał, że napisał tekst o swoim związku z perkusistą Jonem Mossem. Mężczyźni przez 6 lat mieli romans, ale ukrywali go przed opinią publiczną. Z tego powodu George często czuł się zraniony.

Początkowo artysta nie chciał, żeby właśnie ta piosenka została 3. singlem promującym nowy album, bo była to zbyt osobista kompozycja. 

"

Nasze pierwsze dwa single nie spodobały się. To była nasza ostatnia szansa. Ale zagroziłem, że odejdę, jeżeli wytwórnia opublikuje tę piosenkę. Uważałem, że ten utwór nie pasuje do naszego zespołu, to nie była muzyka klubowa. Ale myliłem się. „Do You Really Want To Hurt Me” ma bardzo osobisty tekst. Był o Jonie. Wszystkie piosenki były o nim, ale nie w tak jednoznaczny sposób - wyznał George w wywiadzie dla magazynu „Q”.

"

Utwór dotarł do 1. miejsca list przebojów w 23 krajach. W Wielkiej Brytanii na szczycie zestawienia piosenka utrzymała się 3 tygodnie. W samych Stanach Zjednoczonych singiel sprzedał się w ponad 900 tys. egzemplarzy. 

Jose F. Promis z serwisu Allmusic stwierdził, że jest to

"

Dzieło sztuki, w którym czuć ból. Utwór nawiązuje do klasycznych utworów z przeszłości. "

W teledysku do piosenki Boy George gra outsidera, który pojawia się w różnych historycznych miejscach. Klip wyreżyserował Julien Temple. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: