1982: Album ABBY na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1982: Album ABBY na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii IBL / Rex Features/EAST NEWS

27 listopada 1982 roku płyta „The Singles: The First Ten Years” ABBY trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii. Jakie przeboje znalazły się na krążku?

Płyta „The Singles: The First Ten Years” ukazała się w listopadzie 1982 roku. Jest to podwójny kompilacyjny album szwedzkiej grupy ABBA. Znalazły się na nim 23 kompozycje. Wśród nich jest 16 utworów spośród 20, które trafiły na amerykańską listę przebojów i 23, które zdobyły popularność w Wielkiej Brytanii. 

Jak powstał album?

Rok 1982 był ostatnim w karierze zespołu. Grupa planowała wydanie zupełnie nowej płyty z premierowymi piosenkami, jednak uznała, że nie ma pomysłu na kompozycje. W tej sytuacji stwierdziła, że album z największymi przebojami będzie najlepszym rozwiązaniem. Oprócz dobrze znanych utworów jak: „Waterloo”, „Mamma Mia”, „Dancing Queen”, „Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight", na krążku znalazły się 2 nowe: „The Day Before You Came” i „Under Attack”. Większość piosenek skomponowali Benny Andersson i Björn Ulvaeus. 

Sukces płyty ABBY

Płyta dotarła do 1. miejsca listy najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii, Belgii i Republice Południowej Afryki. Chętnie kupowali ją także fani ABBY we Francji, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Holandii i Niemczech. Podobnego sukcesu nie odniosła w Stanach Zjednoczonych. Na liście magazynu „Billboard” krążek znalazł się na 62. pozycji.

Album otrzymał pozytywne recenzje krytyków. Według magazynu „Rolling Stone”:

"

Ta kolekcja składająca się z 23 piosenek potwierdza to, co wiedziało kilku nielicznych w Stanach Zjednoczonych już od jakiegoś czasu: ABBA to najlepszy zespół pop ostatnich 10 lat. Na płycie są chwytliwe melodie, zapadające w ucho dźwięki. Krążek „The Singles: The First Ten Years” dowodzi, że jest to utalentowany i bardzo wpływowy zespół.  "

Z kolei w magazynie „New Musical Express” czytamy:

"

To nie jest cała historia 10-letniej działalności zespołu, ale dokumentacja kariery grupy, która zmieniła bieg muzyki pop bardziej niż ktokolwiek inny.  "

Lista utworów na płycie The Singles: The First Ten Years

Dysk 1

Strona A

1. ”Ring Ring"

2. ”Waterloo" 

3. ”So Long"

4. ”I Do, I Do, I Do, I Do, I Do"

5. ”SOS"

6. ”Mamma Mia"

7. ”Fernando"

Strona B

1. ”Dancing Queen"

2. ”Money, Money, Money"

3. ”Knowing Me, Knowing You"

4. ”The Name of the Game" 

5. ”Take a Chance on Me"

6. ”Summer Night City"

Dysk 2 

Strona A

1. ”Chiquitita"

2. ”Does Your Mother Know"

3. ”Voulez-Vous"

4. ”Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)"

5. ”I Have a Dream"

Strona B

1. ”The Winner Takes It All"

2. ”Super Trouper"

3. ”One of Us"

4. ”The Day Before You Came"

5. ”Under Attack"

Które przeboje lubicie najbardziej?

Więcej: