1981: „Under Pressure” hitem w Wielkiej Brytanii

1981: „Under Pressure” hitem w Wielkiej Brytanii Ilpo Musto / Rex Features/EAST NEWS

21 listopada 1981 roku piosenka „Under Pressure”, którą wykonał zespół Queen z Davidem Bowiem, trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Jak powstała ta kompozycja?

Zespół Queen bardzo rzadko decydował się na współpracę z innymi artystami. Tym razem było inaczej. W 1981 roku David Bowie odwiedził grupę w studiu nagraniowym w Montreaux w Szwajcarii. Miał zaśpiewać chórki do innej piosenki Queen „Cool Cat”. W czasie jednej z sesji muzycy zagrali improwizację, a jej wynikiem jest utwór „Under Pressure”.

"

To było bardzo trudne. Mieliśmy 4 młodych chłopców, a był też David. Patrząc wstecz, to wspaniała piosenka, ale powinna być inaczej zmiksowana. Freddie i David toczyli o to zacięty spór - wspominał Brian May. "

Według Johna Deacona tekst utworu w większości napisał Freddie Mercury. Opowiada o tym, jak ciśnienie może zniszczyć życie, ale ratunkiem może być miłość. To bardzo charakterystyczne dla jego twórczości. Z kolei muzycznym pierwowzorem tej kompozycji była piosenka „Feel Like” napisana przez perkusistę Rogera Taylora.

Charakterystyczny motyw gitary basowej wymyślił John Deacon. Mało brakowało, a pomysł przepadłby na zawsze, bo muzycy poszli na pizzę, a kiedy wrócili do studia, John kompletnie zapomniał, jak brzmiała melodia. Ostatecznie Taylor przypomniał sobie jego brzmienie.

W teledysku nie wystąpili ani członkowie zespołu Queen, ani David Bowie, ponieważ w tamtym czasie koncertowali. Reżyser David Mallet działał pod presją czasu, dlatego zdecydował, że połączy zdjęcia pokazujące zakorkowane ulice, pociągi podmiejskie, pasażerów, wybuchy i zamieszki z ujęciami z filmów niemych z lat 20.: „Pancernik Potiomkin”, „Nosferatu” czy „Dr. Jekyll and Mr. Hyde”.

W 1990 roku Vanilla Ice wykorzystał słynny basowy motyw muzyczny w swojej piosence „Ice Ice Baby”. Początkowo artysta zaprzeczał tym informacjom, ale ostatecznie je potwierdził. Nie zapłacił też autorom za wykorzystanie melodii. Ostatecznie muzyk kupił prawa autorskie od Bowiego i Queen. Posłuchajcie, jak brzmi jego piosenka. 

Kompozycja „Under Pressure” przez 2 tygodnie utrzymała się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Stała się jednym z największych hitów grupy zaraz po „Bohemian Rhapsody”. Ta kompozycja powstała 40 lat temu i z tej okazji zespół Queen 20 listopada 2015 roku wydał koncertowe DVD „A Night At The Odeon - Hammersmith 1975”.

Lubicie ten utwór? 

Więcej: