1981: Ukazała się płyta „Face Value” Phila Collinsa

1981: Ukazała się płyta „Face Value” Phila Collinsa ons.pl

9 lutego 1981 roku Phil Collins wydał krążek „Face Value”. Promował go singiel „In the Air Tonight”. 

„Face Value” to debiutancki solowy album Phila Collinsa. Wcześniej przez 8 lat występował w zespole Genesis. Najpierw przez 5 lat był perkusistą, a następnie zastąpił Petera Gabriela w roli wokalisty. Pierwszym krążkiem, na którym zaśpiewał, był album „A Trick of the Tail”. Mimo sukcesów kapeli, Collins od jakiegoś czasu planował rozpoczęcie solowej kariery.

"

Jedną z moich ambicji jest stworzenie mojego własnego albumu, na którym znajdzie się różnorodny repertuar. Interesuję się różnymi gatunkami muzyki. Kiedy powstanie płyta, na pewno znajdzie się na niej mieszanka wielu stylów. "

Kiedy pod koniec lat 70. muzycy Genesis wrócili z trasy koncertowej, Phil musiał zająć się rodzinnymi problemami. W 1979 roku jego żona wniosła pozew o rozwód i artysta został sam w domu w Anglii. Podobno przebywał tam przez kilka tygodni i w tym czasie zaczął komponować piosenki. 

Collins nagrywał album w studiu w Londynie zimą 1979 roku oraz w styczniu 1981 roku. Pierwszym singlem z tej płyty został „In the Air Tonight”. Utwór skomponował sam artysta. Opowiada on o złości, jaką czuł po rozwodzie z żoną. Piosenka bardzo szybko stała się międzynarodowym hitem. Dotarła do 2. miejsca brytyjskiej listy przebojów i 19. w Stanach Zjednoczonych. Teledysk do tej kompozycji wyreżyserował Stuart Orme. Zobaczcie to wideo.

Na drugi singiel Collins wybrał „I Missed Again”. Również ten utwór opowiada o jego przeżyciach po rozwodzie. Początkowo miał nosić tytuł „I Miss You, Babe”, a jego tekst był bardzo smutny. Ostatecznie artysta postanowił go nieco zmienić. Piosenka trafiła na 19. miejsce listy przebojów w USA i 14. w Wielkiej Brytanii.

Płyta „Face Value” ukazała się 9 lutego 1981 roku i odniosła niemal natychmiastowy sukces. Dotarła do 1. miejsca listy najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i wielu europejskich krajach. Tim Sendra z portalu AllMusic stwierdził, że:

"

to najbardziej uczciwa i przekonująca praca Collinsa. Dzięki temu stał się wielką gwiazdą z mnóstwem przebojów. A „Face Value” to dzieło sztuki i jeden z najwspanialszych muzycznych momentów lat 80. "

29 stycznia 2016 roku ukazała się reedycja tego albumu. Na krążku znalazły się materiały z prywatnego archiwum udostępnione przez Collinsa. Są to kompozycje w wersjach demo i live, także strony B singli, które wypełniły drugi bonusowy dysk. Część z nich nigdy wcześniej nie była publikowana.

(fot. materiały prasowe)

Lista utworów na płycie Face Value

1. „In The Air Tonight"                

2. „This Must Be Love”               

3. „Behind The Lines"                

4. „The Roof Is Leaking"            

5. „Droned"                                   

6. „Hand In Hand”                       

7. „I Missed Again"                      

8. „You Know What I Mean"

9. „Thunder And Lightning"

10. „I'm Not Moving"                      

11. „If Leaving Me Is Easy”          

12. „Tomorrow Never Knows"

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: