1980: „Xanadu” przebojem w Wielkiej Brytanii

1980: „Xanadu” przebojem w Wielkiej Brytanii ons.pl

12 lipca 1980 roku na 1. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii trafił utwór „Xanadu” w wykonaniu Olivii Newton-John i zespołu Electric Light Orchestra. Na szczycie zestawienia spędził dwa tygodnie.

Utwór „Xanadu” skomponował Jeff Lynne na potrzeby filmu o tym samym tytule. Produkcja opowiada o młodym malarzu Sonny’m, który chce zniszczyć swój obraz. Powstrzymuje go przed tym tajemnicza nieznajoma. Blondynka całuje artystę i znika. Mężczyzna zakochuje się w niej i postanawia nadal tworzyć. Projektuje okładkę piosenkarce, która wygląda jak nieznajoma dziewczyna. Okazuje się, że Kira jest grecką muzą, która zstąpiła na Ziemię, żeby inspirować artystów. Kobieta przygotowuje specjalny taniec na otwarcie klubu Xanadu, a potem ma zniknąć. Główną rolę w musicalu zagrała Olivia Newton-John.

Piosenkę „Xanadu” wokalistka zaśpiewała wraz z Lynne’em. Trafiła ona na płytę ze ścieżką dźwiękową do wspomnianego filmu. Utwór stał się hitem w wielu krajach na całym świecie. W Wielkiej Brytanii znalazł się na 1. miejscu listy przebojów. W Stanach Zjednoczonych był 8.

W 1996 roku cover tej kompozycji nagrały dwie australijskie piosenkarki Olivia i Paula. Zrobiła to także Kirsty K. Singiel nie trafił jednak na wysokie miejsce na liście przebojów w Australii.

W 2000 roku nową wersję nagrał zespół Electric Light Orchestra. Piosenkę w całości zaśpiewał Jeff Lynne i to również on zagrał na wszystkich instrumentach. Utwór znalazł się na płytach „Flashback” i „All Over the World”. 

Dziewięć lat później kolejny cover stworzyła szkocka wokalistka Sharleen Spiteri. Trafił on na drugi studyjny album piosenkarki pt. „The Movie Songbook”, który ukazał się w marcu 2010 roku. W teledysku do tej piosenki artystka śpiewa w budynku Capitol Records.

Która wersja „Xanadu” podoba Wam się najbardziej?

Więcej: