1980: Utwór „I Don't Like Mondays” wyróżniony na gali Ivor Novello Awards

1980: Utwór „I Don't Like Mondays” wyróżniony na gali Ivor Novello Awards Ben Matthews/REX Shutterstock/EAST NEWS

9 maja 1980 roku odbyła się 25. ceremonia rozdania nagród Ivor Novello Awards. Aż dwie statuetki otrzymał zespół The Boomtown Rats za piosenkę „I Don't Like Mondays”.

Ivor Novello Awards to nagrody dla autorów tekstów i kompozytorów przyznawane przez BASCA (Brytyjska Akademia Tekściarzy, Kompozytorów i Autorów) od 1955 roku. Zostały nazwane na cześć Ivora Novello - walijskiego kompozytora i aktora, który był jednym z najpopularniejszych artystów w Wielkiej Brytanii w pierwszej połowie XX wieku. Ivor Novello Awards wręczane są zawsze w maju. 

25. ceremonia rozdania nagród odbyła się 9 maja 1980 roku w Grosvenor House w Londynie. Aż dwie statuetki tego wieczoru zdobyła grupa The Boomtown Rats za utwór „I Don't Like Mondays”. Zespół zwyciężył w kategoriach „Najlepsza Piosenka Pop” i „Wybitny Brytyjski Tekst”. 

Singiel „I Don't Like Mondays” („Nie lubię poniedziałków”) w 1979 roku skomponował Bob Geldof, a produkcją zajął się Phil Wainman. Piosenka pochodzi z trzeciego studyjnego albumu zespołu The Boomtown Rats pt. „The Fine Art of Surfacing”. 

Tekst odnosi się do 16-letniej Brendy Spencer z San Diego. W poniedziałek 29 stycznia 1979 roku dziewczyna na terenie szkoły zastrzeliła 2 dorosłe osoby i raniła 8 dzieci i policjanta, a następnie po prostu wróciła do domu. Policja otoczyła budynek i przez 7 godzin czekała aż kobieta się podda. W międzyczasie udzieliła telefonicznego wywiadu, w którym na pytanie, dlaczego to zrobiła, odpowiedziała:

"

Po prostu zaczęłam strzelać. To wszystko. Zrobiłam to dla zabawy. Po prostu nie lubię poniedziałków. Zrobiłam to, żeby poprawić sobie nastrój w taki dzień. Nikt nie lubi poniedziałków. "

Geldof przyznał w jednym z wywiadów, że poprzez piosenkę próbował pokazać brak sensu w postępowaniu młodej dziewczyny. 

"

Napisałem doskonały bezsensowny utwór, żeby to zilustrować. To nie była próba wykorzystania tragedii. "

Rodzina Brendy Spencer próbowała zablokować ukazanie się tego singla, jednak bezskutecznie. Piosenka znalazła się na 1. miejscu brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się 4 tygodnie. Był to 6. największy hit w Wielkiej Brytanii w 1979 roku. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: